„Čína sa nám stále približuje. Stretávame sa s ňou v kybernetickom priestore, vidíme Čínu v Afrike, ale sme tiež svedkami výrazných investícií do našej vlastnej kritickej infraštruktúry,“ povedal Stoltenberg reportérom ešte predtým, než do sídla NATO v Bruseli začali prichádzať svetoví lídri.

Aliancia sa podľa svojho generálneho tajomníka nenachádza v stave novej studenej vojny s Pekingom a nevníma ho ako nepriateľa. Musia však podľa Stoltenberg reagovať na zvýšené bezpečnostné výzvy. „Vieme, že Čína nezdieľa naše hodnoty. (…) Musíme odpovedať spoločne ako aliancie,“ dodal s tým, že záverečné vyhlásenie zo samitu bude obsahovať vymedzenie jasnej pozície NATO voči Číne, na ktorej sa jednotlivé členské krajiny stále viac zhodujú.
Nový prístup voči Rusku či práve Číne by mali šéfovia štátov a vlád troch desiatok členských krajín zhrnúť v novej stratégii aliancie nazvanej NATO 2030. Schôdzky v Bruseli sa dnes prvýkrát zúčastňuje nový americký prezident Joe Biden, pre nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú by dnešné rokovania aliancia malo naopak posledným.