Kaczynski: Rozsiahly kyberútok na poľských politikov bol podniknutý z Ruska

Nedávny rozsiahly kybernetický útok, ktorého terčom sa stali poprední poľskí politici, bol vykonaný z územia Ruska. Uviedol to v piatok šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (Prawo i Sprawiedliwość - PiS) Jaroslaw Kaczyňski.

18.06.2021 19:44
Jaroslaw Kaczyňski Foto: ,
Predseda strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczyňski
debata (47)

„Analýzy vykonané našimi tajnými službami aj spravodajskými službami našich spojencov nám umožňujú jednoznačne povedať, že kybernetický útok bol vykonaný z územia Ruskej federácie,“ povedal Kaczyňski.

„Terčom kybernetického útoku boli najvyšší predstavitelia Poľska, ministri, poslanci z rôzneho politického spektra,“ dodal s tým, že cieľom útoku bola „destabilizácia“ Poľska.

Hackeri minulý týždeň prenikli do súkromného e-mailu poľského vládneho komisára povereného očkovacou kampaňou Michala Dworczyka. Niektoré z jeho e-mailov boli následne zverejnené prostredníctvom platformy Telegram.

Miestne médiá informovali, že Dworczyk mal v doručenej pošte aj e-maily obsahujúce tajné úradné dokumenty. To však on sám poprel a dodal, že časť zo zverejnených informácií a e-mailov, ktoré na verejnosť prenikli, bola vymyslená.

„Syntax a jazyk správ, ako aj metadáta zverejnených súborov poukazujú na to, že tento materiál mohli nachystať a zozbierať rusky hovoriace osoby,“ uviedol ešte minulý týždeň.

Rusko má s Poľskom napäté vzťahy pre viacero sporných otázok, vrátane ruskej anexie ukrajinského polostrova Krymu z roku 2014 či ruskej podpory autoritárskeho bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

47 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Rusko #Jaroslaw Kaczynski #kyberútok