Ukrajina má opäť "New York". Mesto v Doneckej oblasti sa vrátilo k pôvodnému názvu

Ukrajinský parlament schválil vo štvrtok uznesenie, v súlade s ktorým sa mesto Novhorodske ležiace na východe Doneckej oblasti mohlo vrátiť k svojmu historickému názvu a opätovne sa premenovať na Ňju-Jork.

02.07.2021 09:15
New York / Socha slobody / Foto: ,
Ilustračné foto
debata (38)

Obyvatelia zmieneného mesta ležiaceho neďaleko mesta Doneck, ktoré je baštou proruských sepratistov, sa roky snažili získať späť svoj historický názov a dištancovať sa tak od sovietskej minulosti. Podarilo sa im to napokon vo štvrtok, keď premenovanie mesta podporilo 301 poslancov 450-člennej Najvyššej rady.

„Gratulujeme obyvateľom Ňju-Jorku v Doneckej oblasti k návratu k historickému názvu ich mesta, ktoré konsenzom naprieč politickými stranami schválil ukrajinský parlament!“ napísalo na Twitteri veľvyslanectvo USA v Kyjeve. „Ďalší dôvod na oslavu našich úzkych vzťahov. Sme veľkými fanúšikmi vášho nového/starého mena!“ dodala ambasáda.

Toto približne 12-tisícové mesto založili členovia komunity mennonitov – príslušníkov tradičného kresťanského hnutia novokrstencov, ktorí prišli do Ruska počas vlády Kataríny Veľkej. V roku 1951, počas vlády sovietov, bolo z ideologických dôvodov premenované na Novhorodske.

38 debata chyba
Viac na túto tému: #New York #mesto #doneck #Ukrajina