Azerbajdžan prepustil 15 arménskych zajatcov výmenou za mapy mínových polí

Azerbajdžan v sobotu odovzdal Jerevanu 15 arménskych zajatcov výmenou za mapy mínových polí v oblastiach, ktoré Baku ovládlo počas vlaňajšej vojny v Náhornom Karabachu.

04.07.2021 11:50
Arménsko / Azerbajdžan / Náhorný Karabach / Foto: ,

Výmena sa uskutočnila na základe dohody, ktorú sprostredkovalo Rusko, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na azerbajdžanské úrady. Podobná výmena sa medzi oboma stranami uskutočnila už v júni.

„Azerbajdžan odovzdal Arménsku 15 osôb arménskeho pôvodu, odsúdených na väzenské tresty, ktoré už boli odpykané,“ uvádza sa vo vyhlásení azerbajdžanského ministerstva zahraničných vecí. Malo ísť o arménskych vojakov, ktorých Azerbajdžanci zajali vlani v decembri.

Arménsko zase odovzdalo Azerbajdžanu mapy, na ktorých je vyznačených približne 92-tisíc protitankových a protipechotných mín umiestnených v regiónoch Fizuli a Zangilan. Tieto oblasti, dlhé roky kontrolované Jerevanom, ovládol počas vlaňajšej vojny v Náhornom Karabachu Azerbajdžan.

Arménsko / Azerbajdžan / Náhorný Karabach / Čítajte viac Pri poslednom konflikte o Karabach zomrelo vyše 5-tisíc ľudí, hlavne vojakov

Azerbajdžan poďakoval za sprostredkovanie dohody veliteľovi ruských síl v Náhornom Karabachu Rustamovi Muradovovi. Podobná výmena medzi oboma znepriatelenými stranami sa uskutočnila 12. júna. Azerbajdžan vtedy taktiež prepustil 15 zajatých arménskych vojakov a od Jerevanu dostal mapy mínových polí v regióne Aghdam. Dohodu vtedy sprostredkovali Gruzínsko, USA a EÚ.

Najnovšie boje o sporný región Náhorný Karabach medzi Azerbajdžanom a Arménskom vypukli v septembri roku 2020, trvali šesť týždňov a vyžiadali si viac ako 6 500 obetí na životoch. Vojna skončila v novembri prímerím, ktoré sprostredkova­lo Rusko.

Jerevan sa v dôsledku de facto prehratej vojny musel vzdať viacerých oblastí v Karabachu a v jeho susedstve, ktoré kontroloval viac než dve desaťročia. Rozsiahle územia v týchto oblastiach sú však zamínované a ich vyčistenie môže trvať aj celé desaťročie.

Pavel Kopecký Čítajte viac Náhorný Karabach: Ísť cez mŕtvoly
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #vojnoví zajatci #Azerbajdžan #Arménsko