Vo voľbách v Moldavsku zvíťazila proeurópska strana prezidentky Sanduovej

V predčasných nedeľných parlamentných voľbách v Moldavsku zvíťazila stredopravá strana Akcia a solidarita (PAS) proeurópsky orientovanej prezidentky Maie Sanduovej. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.

12.07.2021 13:03
Moldavsko sanduová Foto: ,
Moldavská prezidentka Maia Sanduová hovorí s novinármi po jej hlasovaní v predčasných parlamentných voľbách v Moldavsku 11. júla 2021.
debata (11)

PAS získala viac než 52,7 percenta a za koalíciu socialistov a komunistov pod vedením bývalého Kremľom podporovaného prezidenta Igora Dodona a exprezidenta Vladimira Voronina hlasovalo 27,2 percenta zúčastnených voličov, vyplýva z údajov zverejnených ústrednou volebnou komisiou po sčítaní 99,95 percenta odovzdaných hlasov.

„Dúfam, že dnešok bude koncom ťažkého obdobia pre Moldavsko. Dúfam, že dneškom sa nad Moldavskom skončí vláda zlodejov,“ vyhlásila Sanduová na sociálnej sieti v nedeľu večer po zverejnení čiastkových výsledkov.

Prezidentka predtým pri hlasovaní novinárom povedala, že odovzdala hlas za zmenu vo svojej vlasti – malej bývalej sovietskej republike sužovanej chudobou a korupciou.

V nedeľných voľbách odovzdalo hlasy vyše 48 percent oprávnených voličov, spresňuje agentúra AP.

Sanduová sa usiluje o členstvo Moldavska v Európskej únii a navrhla nahradiť ruské ozbrojené sily v odštiepeneckom regióne Podnestersko civilnou pozorovateľskou misiou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Odborníci sa domnievajú, že víťazstvo strany PAS v parlamentných voľbách oslabí pozíciu Ruska v regióne.

Moldavsko prešlo v posledných rokoch niekoľkými politickými krízami. Krajina je rozdelená medzi prívržencov Európskej únie a tých, ktorí preferujú užšie vzťahy s Ruskom.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #Moldavsko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy