Najviac obetí hlási department Grand-Anse, ležiaci v juhozápadnom cípe Haiti. Na fotografiách zo sociálnych sietí, ktoré zachytávajú situáciu v Grand-Anse aj v ďalších regiónoch, sú vidieť poškodené domy.
Biely dom oznámil, že situáciu pozorne sleduje, a prezident Joe Biden poveril koordináciou pomoci Haiti v tejto situácii šéfku vládnej agentúry USAID Samanthu Powerovou.
Geologická služba Spojených štátov (USGS) v súvislosti so zemetrasením vydala i výstrahu pred vlnami cunami, ktoré bolo po niekoľkých hodinách odvolané.
Epicentrum zemetrasenia, ktoré Haiti zasiahlo v sobotu o 08.29 h miestneho času (14.29 h SELČ), sa nachádzalo 12 kilometrov severovýchodne od Saint-Louis du Sud v hĺbke desiatich kilometrov. Otrasy cítili i obyvatelia hlavného mesta Port-au-Prince vzdialeného zhruba 160 kilometrov, ktorí v strachu pred zrútením budov vybehli von zo svojich domovov. Zemetrasenie si všimli i obyvatelia Dominikánskej republiky či Jamajky.
Medzi obeťami alebo zranenými na Haiti by nemali byť žiadni občania SR. Uviedol to hovorca rezortu zahraničia Juraj Tomaga s tým, že v súvislosti so zemetrasením rezort nekontaktoval žiaden občan SR.
„Medzi obeťami alebo zranenými by nemali byť žiadni občania SR. Sme však v kontakte s miestnymi úradmi. V súvislosti s touto udalosťou nás nekontaktoval žiadny občan SR,“ skonštatoval Tomaga.
Stále živé spomienky na rok 2010
Zemetrasenie podľa fotografií miestnych obyvateľov poškodilo tamojšie školy i domy na juhozápadnom polostrove Haiti. Na sociálnych sieťach ľudia zdieľali ruiny budov vrátane kostola v meste Les Anglais, v ktorom sa v čase zemetrasenia konala bohoslužba.
AFP pripomína, že krajina sa ešte stále spamätáva z ničivého zemetrasenia s magnitúdou 7.0 spred 11 rokov, ktoré v januári 2010 usmrtilo podľa odhadov najmenej 200 000 ľudí a 300 000 ďalších utrpelo zranenia. Veľká časť Port-au-Prince i okolitých miest sa premenila na trosky a vyše jeden a pol milióna ľudí prišlo o strechu nad hlavou.