Afganské milície prepustili tlmočníka, ktorý pracoval pre českú armádu

Uneseného afganského tlmočníka, ktorý pracoval pre českú armádu, ale nebol evakuovaný, afganské milície prepustili a je na úteku. Muž je zbitý, ale nažive, napísala v pondelok webovému spravodajskému portálu Novinky.cz Miroslava Pašková, predsedníčka spolku Vlčí máky. Spolok českú vládu vyzval, aby evakuovala do bezpečia všetkých bývalých tlmočníkov, ktorí s českou armádou spolupracovali.

16.08.2021 13:52, aktualizované: 19:15
debata (31)

„Práve sa ozval unesený tlmočník. Jeho otec požiadal susedov, aby za neho išli orodovať, a tak ho milície pustili. Je zbitý, ale živý,“ napísala Pašková, predsedníčka zmieneného spolku, ktorý je súčasťou iniciatívy Zachraňme tlumočníky.

Spolok v pondelok predpoludním na sociálnej sieti Facebook informoval, že s tlmočníkom stratil kontakt. Podľa dostupných informácií do jeho domu vtrhli ozbrojenci, zbili ho a odvliekli.

Česká vláda čelí kritike, že nezabezpečila evakuáciu všetkých tlmočníkov, ktorí pre českú armádu v minulosti pracovali. Rodiny Afgancov, ktorí sa nedostali na zoznam, sa so svojimi rodinami ukrývajú v dosahu letiska afganskej metropoly Kábul.

Podľa informácií daného spolku české ministerstvo obrany v nedeľu pozvalo do Českej republiky dvoch tlmočníkov, ktorí na pôvodnom zozname neboli, píšu Novinky.

„To potvrdzuje, že už skôr mohlo dôjsť k chybám pri zostavovaní tohto zoznamu. Žiadame preto vládu, aby na palubu zvyšných evakuačných lietadiel vpustila všetkých bývalých tlmočníkov armády Českej republiky, ktorí sa ešte dokážu dostaviť na letisko,“ uvádza sa v pondelkovej výzve spolku.

taliban Čítajte viac Taliban ovládol letisko v Kandaháre, na kábulskom padli aj varovné výstrely
31 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #Česko #Taliban #Kábul
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy