USA vrtuľníkmi evakuovali Američanov z oblasti mimo kábulského letiska

Americká armáda v Afganistane nasadila tri vrtuľníky na záchranu 169 Američanov, ktorí sa nevedeli dostať k bráne letiska v Kábule, aby opustili krajinu. Informoval o tom v piatok hovorca Pentagónu John Kirby, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

21.08.2021 07:29
USA, Afghanistan, Kábul Foto: ,
Lietadlo U.S. Air Force C-17 Globemaster III pripravené na evakuáciu ľudí z afganského letiska v Kábule.
debata (11)

Transportné vrtuľníky typu Boeing CH-47 Chinook vyzdvihli skupinu amerických občanov spred hotela Baron, ktorý sa nachádza neďaleko kábulského letiska. Ide o prvý dôkaz toho, že americké sily sú ochotné a schopné ísť aj mimo Spojenými štátmi zabezpečené letisko na pomoc ľuďom hľadajúcim evakuáciu.

Skupina mala v pláne prejsť k letiskovej bráne s označením Abbey Gate, ale zhromaždil sa tam dav a predstavitelia USA sa obávali o bezpečnosť Američanov.

„Pri bráne Abbey Gate sa vytvoril veľký dav, ktorému nie každý dôveroval, a tak miestni velitelia prevzali iniciatívu a pomocou týchto vrtuľníkov skupinu vyzdvihla,“ uviedol Kirby. Americký prezident Joe Biden ešte predtým zmienil túto akciu vo svojom prejave, ale poskytol iba niekoľko údajov.

Odvtedy, ako americkí vojaci pred týždňom prevzali kontrolu nad letiskom, aby tak uľahčili transport potenciálne desaťtisícom ľudí, vyhýbali sa pohybu za bránami letiskového komplexu s cieľom nevyprovokovať potýčky s príslušníkmi radikálneho hnutia Taliban, ktoré prevzalo moc v krajine.

Pentagón tvrdí, že americký veliteľ na letisku je v častom kontakte s miestnym veliteľom Talibanu, aby Američanom a Afgancom s americkými vízami uľahčil prístup k evakuačným lietadlám.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #USA
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy