Poľsko začalo s výstavbou plota na hraniciach s Bieloruskom

Poľskí vojaci začali stavať plot na hraniciach s Bieloruskom. Plot má zastaviť nápor nelegálnych migrantov. O začatí jeho stavby vo štvrtok informovala agentúra DPA odvolávajúca sa na vyjadrenie poľského ministra obrany Mariusza Blaszczaka.

26.08.2021 22:57
Poľsko Bielorusko Litva Morawiecki migranti... Foto: ,
Migranti po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v dedine Usnarz Gorny 19. augusta 2021.
debata (14)

Minister vo štvrtok popoludní na Twitteri oznámil, že stavať sa začalo už v stredu popoludní a odvtedy boli postavené už takmer tri kilometre oplotenia. Poľská pohraničná stráž vo štvrtok informovala, že len od začiatku augusta došlo už k vyše 3000 pokusom o nelegálne prekročenie hraníc krajiny.

Prvý úsek 2,5 metra vysokého plota stavajú vojaci podľa správ poľskej agentúry PAP pri dedine Zubrzyca Wielka ležiacej zhruba 60 kilometrov východne od mesta Bialystok na severovýchode Poľska.

migranti Čítajte viac Európu opäť rozdelí plot. Na hranici medzi Litvou a Bieloruskom

Prioritou je postaviť plot na pozemných hraniciach, čo predstavuje zhruba 190 kilometrov. Varšava neskôr plánuje obdobnú bariéru vybudovať aj na rieke Bug, ktorá tečie pozdĺž časti jej hraníc s Bieloruskom. Už v júli Poľsko natiahlo pozdĺž 130-kilometrového úseku hraníc ostnatý drôt.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko koncom mája oznámil, že jeho krajina v reakcii na tvrdšie západné sankcie už nebude brániť migrantom postupovať ďalej do EÚ. Odvtedy krajiny so spoločnými hranicami s Bieloruskom, najmä Litva, zaznamenávajú dramatický nárast počtu migrantov. Aj na Poľsko sa v poslednom čase zvýšil tlak, pričom tamojšia vláda dlhodobo uplatňuje voči utečencom reštriktívnu politiku.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #bielorusko #migrácia #hraničný plot
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy