Pri Edese objavili masový hrob z éry Stalina s pozostatkami 20-tisíc ľudí

Pozostatky približne 20-tisíc ľudí objavili v masovom hrobe pri ukrajinskom meste Odesa. Predpokladá sa, že ide o obete stalinských čistiek, uviedli v pondelok historici, ktorých cituje tlačová agentúra AFP.

31.08.2021 07:22
debata (188)

Počet obetí zaraďuje tento masový hrob k najväčším, aké sa dosiaľ našli na Ukrajine. Hrob sa nachádza neďaleko odeského letiska. K objavu došlo v priebehu augusta počas stavebných prác.

Pozostatky tiel sú v hrobe naukladané v piatich vrstvách. Odborníci sú presvedčení, že títo ľudia boli popravení v 30. rokoch 20. storočia, v čase známom ako Veľký teror, ktorý rozpútal vtedajší sovietsky vodca Josif Stalin.

„Keď dokončíme exhumáciu, rozhodneme sa, čo spravíme s týmto miestom. Samozrejme, plánujeme tu vytvoriť pamätník,“ vyhlásil starosta Odesy Gennadij Truchanov.

V tejto oblasti už v predošlých rokoch došlo k objavu niekoľkých masových hrobov. Národnosť väzňov, ako aj údajné zločiny, za ktoré boli popravení, zostávajú stále neznáme.

Podľa odhadov historikov boli počas stalinských represálií uväznené alebo popravené v gulagoch státisíce Ukrajincov.

Jednou z najznámejších popravných lokalít je les neďaleko dediny Bykivnia na predmestí ukrajinského hlavného mesta Kyjev, kde boli v rokoch 1937–1941 zahrabané desaťtisíce obetí.

Milióny Ukrajincov zomreli tiež v rokoch 1932–1933 počas hladomoru, ktorý Kyjev považuje za genocídu zorganizovanú Stalinom.

188 debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #Odesa #masový hrob