Vo Francúzsku sa začína megaproces vo veci teroristických útokov z novembra 2015

V Paríži sa v stredu popoludní začína najväčší proces v modernej histórii Francúzska. Pred súd sa postaví 20 osôb obžalovaných z podieľania sa na teroristických útokoch z novembra 2015, pri ktorých zahynulo 130 ľudí. Informovala o tom agentúra AFP.

08.09.2021 12:29
Francúzsko terorizmus Abdeslam Foto: ,
Auto (vľavo) s obžalovaným Salahom Abdeslamom prichádza na súd v Paríži 8. septembra 2021.
debata (1)

Súdny proces sa bude odohrávať v špeciálne vybudovanej súdnej sieni v Paríži. Vypovedať bude viac ako 1800 ľudí vrátane príbuzných obetí útokov. Medzi obžalovanými je aj Salah Abdeslam, ktorý je jediným preživším členom útočiacich kománd. Ďalšie osoby čelia obvineniam z pomoci pri organizácii alebo financovaní atakov či z napomáhania útočníkom pri úteku.

Počiatočná fáza procesu bude podľa AFP venovaná procedurálnym záležitostiam. Pozostalí budú vypovedať od 28. septembra. Predpokladá sa, že len táto časť procesu bude trvať päť týždňov.

Vyšetrovanie útokov z 13. novembra 2015 v Paríži a na jeho predmestí, ku ktorým sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát, uzavreli vyšetrovatelia v roku 2019. Atentáty spáchali tri komandá, pričom v každom bolo deväť džihádistov. Jedno z kománd zaútočilo počas koncertu v hudobnom klube Bataclan, kde zahynulo 90 ľudí. Členovia ďalšieho strieľali do ľudí na terasách barov a reštaurácií v štvrtiach v blízkosti spomínaného klubu, pričom zahynulo 39 ľudí. Jeden človek prišiel o život pri útoku, ktorého terčom bol štadión Stade de France na parížskom predmestí Saint-Denis.

Polícia pri vyšetrovaní atakov odhalila džihádistickú bunku, ktorej členovia sa presúvali naprieč Európou, ale operovali najmä na území Belgicka. Táto bunka pripravila a v marci 2016 aj spáchala útoky na letisku a v metre v Bruseli, pri ktorých zahynulo 32 ľudí.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #Francúzsko #súd #teroristi #Islamský štát #džihádisti