Putin odovzdal svoj hlas vo voľbách prvýkrát elektronicky. Naďalej je v izolácii

V Rusku sa začali voľby do Štátnej dumy a tiež regionálne voľby. Hlasovanie potrvá tri dni a podľa médií sa očakáva jasné víťazstvo vládnej strany Jednotné Rusko, ktorá je spájaná s prezidentom Vladimírom Putinom. Šéf Kremľa odovzdal svoj hlas vo voľbách prostredníctvom internetu. Agentúre TASS to v piatok potvrdil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

, , 17.09.2021 17:38
rusko Putin Foto: ,
Šéf Kremľa Vladimir Putin odovzdal svoj hlas vo voľbách prostredníctvom internetu.
debata (37)

„Putin odovzdal svoj hlas online,“ povedal bez ďalších podrobností Peskov. Podľa TASS ide o vôbec prvý prípad, kedy ruský prezident nešiel osobne hlasovať do volebnej miestnosti. V utorok šéf Kremľa oznámil, že nastupuje do izolácie po tom, ako boli v jeho okolí potvrdené prípady nákazy koronavírusom.

Hlasovanie vo voľbách v Rusku sa koná tri dni – 17., 18. a 19. septembra. Okrem poslancov Štátnej dumy sa v 12 regiónoch rozhoduje aj o ich najvyššom predstaviteľovi a v 39 subjektoch sa volia poslanci zákonodarných zborov.

Hekerské útoky

Ruskí občania majú tento rok možnosť hlasovať cez internet. Predtým sa však museli zaregistrovať cez oficiálny Portál verejných služieb Ruskej federácie. Registrácia bola ukončená v pondelok 13. septembra. Predsedníčka ruskej Ústrednej volebnej komisie Ella Pamfilovová v piatok vyhlásila, že portál federálnej platformy využívanej v prebiehajúcich voľbách v Rusku na dištančné elektronické hlasovanie (DEG) je terčom masívnych hekerských útokov – najmä zo strany USA, Nemecka, Ruska, Číny a Ukrajiny. Informáciu priniesla agentúra Interfax.

Pamfilovová spresnila, že z USA prichádza asi 50 percent útokov, z Nemecka približne 25 percent, po desať percent aktivít vykonávajú hekeri z Ruska a Číny a z Ukrajiny sa vedie päť percent útokov.

Elektronické hlasovanie v prebiehajúcich voľbách je možné v mestách Moskva a Sevastopol, ako aj Nižnonovgorodskej, Rostovskej, Murmanskej a Kurskej oblasti.

Veľký záujem preťažil web

Mnohí voliči, najmä v Moskve, sa sťažujú, že web na hlasovanie je preťažený a pracuje pomaly. Moskovská volebná komisia reagovala, že pre veľký záujem musela aktivovať čakáreň na hlasovanie. Dodala, že za prvé tri hodiny v Moskve elektronicky hlasovalo 350 000 z pol milióna zaregistrovaných voličov.

Predseda moskovského štábu pre dohľad nad voľbami, známy ruský novinár Alexej Venediktov, dodal, že na túto webovú stránku sa vedie útok, pri ktorom ho hekeri zahlcujú množstvom prihlásení v rovnakom čase z vírusmi napadnutých počítačov. Napriek tomu systém elektronického hlasovania podľa neho zatiaľ pracuje dobre.

Dlhé rady pred volebnými miestnosťami

V mnohých volebných miestnostiach v Rusku, kde prebieha hlasovanie v rámci prvého dňa parlamentných volieb, sa v piatok dopoludnia vytvárali „abnormálne dlhé rady zamestnancov rozpočtovej sféry a armády“. Informoval o tom spravodajský web Meduza.io, podľa ktorého tento jav púta pozornosť médií, aktivistov za ľudské práva a pozorovateľov.

Podľa zdroja webu Meduza, ktorý je blízky kancelárii ruského prezidenta, boli zamestnanci tohto úradu inštruovaní, aby odovzdali svoje hlasy už 17. septembra do 12.00 h miestneho času.

Zdroj pohybujúci sa v okolí moskovského primátora zasa potvrdil, že od zamestnancov rozpočtových organizácií hlavného mesta alebo na ne napojených úradov či firiem sa tiež „naliehavo žiada“, aby odvolili do piatku 12.00 h. Táto výzva platí aj v prípade, že sa rozhodli pre elektronické hlasovanie.

Dlhý rad pred volebnou miestnosťou v Moskve.... Foto: SITA/AP, Pavel Golovkin
rusko voľby Dlhý rad pred volebnou miestnosťou v Moskve. 17.9.2021.

„Je to nevyhnutné na zabezpečenie mobilizácie – (úrady) budú mať viac času na mobilizáciu tých (štátnych zamestnancov), ktorí v piatok ráno neprišli v prvej vlne,“ uviedol zdroj.

Vasilij Šipilov, kandidát na poslanca Štátnej dumy za Komunistickej strany Ruskej federácie (KPRF) z Tomska, uviedol, že počas volieb na Sibíri bolo v piatok dopoludnia badať „obrovský nátlak na štátnych zamestnancov“. „Regionálne úrady mlčia – šeptom vysvetľujú, že ide o určitý druh ‚mobilizácie‘ a že toto nariadenie prišlo z Moskvy,“ uviedol Šipilov.

Podľa neho sú štátni zamestnanci sú pod hrozbou prepustenia z práce nútení ísť hlasovať vo volebných miestnostiach v mieste výkonu práce, nie v mieste bydliska. Šipilov spresnil, že v tejto veci už podal sťažnosť na Ústrednú volebnú komisiu (ÚVK).

Leták s pripravenými odpoveďami

Web Taiga.Info má k dispozícii leták, ktorý bol údajne distribuovaný štátnym zamestnancom na území Krasnojarského kraja. Leták obsahuje odpovede na prípadné otázky novinárov či aktivistov, prečo ľudia hlasujú húfne práve v piatok a v mieste svojho pracoviska.

Na prvú otázku majú odpovedať, že prišli voliť v piatok, aby mali voľný víkend. Na otázku, prečo nehlasujú v mieste bydliska, treba podľa autorov letáku odpovedať, že je to pre nich, vzhľadom na blízkosť volebnej miestnosti, takto jednoduchšie.

Samotná ÚVK podľa agentúry RIA Novosti nateraz neregistruje závažné sťažnosti na priebeh hlasovania.

37 debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #Rusko #Vladimir Putin
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy