Belgická krajná pravica chce získavať voliča pomocou mobilnej aplikácie s "nefiltrovanými informáciami"

V čase vášnivých debát o kontrole dezinformácií na sociálnych sieťach prišla belgická krajne pravicová strana Flámsky záujem (Vlaams Belang) s nápadom, ako uniknúť údajnej cenzúre zo strany internetových platforiem.

25.09.2021 21:04
Notebook / Mobil / Internet / Foto:
debata (1)

Ponúkla svojim voličom a možným ďalším sympatizantom aplikáciu, ktorú si môžu stiahnuť do svojich telefónov a byť tak v kontakte s politikmi. Experti upozorňujú, že tretia najsilnejšia strana v Belgicku môže týmto spôsobom získavať o ľuďoch informácie a využívať ich na získavanie nových sympatizantov.

Táto protiimigračná nacionalistická strana v predvlaňajších parlamentných voľbách získala 12 percent hlasov, čo na roztrieštenej politickej scéne v dvojjazyčnej krajine stačilo na tretie miesto.

Vyjadrenia ich politikov, ktorí často slovne útočia na menšiny alebo spochybňujú vážnosť pandémie covidu, sa na sociálnych sieťach stretávajú s kritikou a úrady mnohokrát riešia sťažnosti na nich. Napríklad Facebook v lete zmazal stránku, na ktorej priaznivci strany oslavovali ozbrojeného vojaka Jürgena Coningsa na úteku, ktorý kvôli covidovým obmedzeniam hrozil útokom na verejných činiteľov.

Podľa predsedu strany Toma Van Griekena má aplikácia ponúknuť ľuďom „nefiltrované informácie“ a predísť cenzúre. Ľudia na nej nájdu príspevky písané politikmi, diskusné fórum, ankety či odkaz na obchod s propagačnými predmetmi strany. Aplikácia sľubuje čoskoro sprevádzkovať tiež funkciu, ktorá ponúka ľuďom odmeny za získavanie nových užívateľov.

Práve v tej vidia niektorí odborníci nástroj, ktorým strana mení svojich sympatizantov na aktívnych šíriteľov svojich ideí. „Využívajú princíp hry, aby zo svojich priaznivcov urobili ambasádorov,“ napísal na twitteri expert na politický marketing Reynout Van Zandycke.

Strana podľa neho vďaka aplikácii tiež získava podrobnejšie informácie o svojich súčasných i potenciálnych voličoch. Napríklad pre účasť v anketách musí užívateľ zadať niektoré údaje, ktoré by zo sociálnych sietí strana nezistila.

Flámsky záujem je síce prvou politickou formáciou v Belgicku, ktorá začala aplikáciu využívať, cez svoju kritiku sociálnych sietí však o klasické platformy záujem nestratila. Jej facebooková stránka má v súčasnosti vyše 600-tisíc sledujúcich.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Belgicko #krajná pravica #mobilná aplikácia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy