Akcia Juh. Česká armáda trénuje zavedenie hraničných kontrol so Slovenskom

Akcia Juh je cvičenie českej armády a polície, pri ktorom sa simulujú hraničné kontroly so Slovensko a Rakúskom, aj lapanie migrantov.

29.09.2021 13:28
debata (5)

Zhruba 400 českých policajtov, vojakov, colníkov, hasičov a príslušníkov väzenskej služby začalo v stredu napoludnie dvojdňový nácvik znovuzavedenia kontrol na hraniciach so Slovenskom a Rakúskom. Informoval o tom portál iDNES.cz.

Príslušníci českých silových zložiek dostali v stredu ráno fiktívny rozkaz od ministerstva vnútra. Na tlačovej konferencii to oznámil riaditeľ českej cudzineckej polície Milan Majer.

„Dnes o siedmej hodine ráno bolo polícii doručené fiktívne mimoriadne opatrenie ministerstva vnútra… Zložky budú simulovať situáciu, ktorá by nastala v prípade potreby zavedenia (hraničných) kontrol,“ vyhlásil Majer podľa iDNES.cz.

Akcia s názvom „Juh“ sa odohráva na hraničných priechodoch Lanžhot, Mikulov a Starý Hrozenkov. Cvičenie potrvá do štvrtka. Počas akcie si policajti vyskúšajú aj zadržanie väčšieho počtu migrantov. Na tento účel použijú figurantov z policajných akadémií.

„Do akcie nasadíme zhruba 40 príslušníkov,“ spresnil predstaviteľ Colnej správy ČR Milan Poulíček. Muži budú pri nácviku využívať cvičených psov určených na vyhľadávanie osôb.

Portál iDNES.cz pripomenul, že ochranu hraníc v minulosti české silové zložky nacvičovali už niekoľkokrát. Podobná akcia sa uskutočnila aj minulý rok v novembri, kedy Česi zaviedli hraničné kontroly na hraniciach so Slovenskom.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #hranice
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy