Bezpečnostná rada OSN sa nedohodla na spoločnom vyhlásení k Severnej Kórei

Bezpečnostná rada OSN mala v piatok mimoriadne zasadnutie k najnovším raketovým testom Severnej Kórey, ale nedohodla sa na spoločnom vyhlásení. Informovali o tom diplomati, na ktorých sa odvolala tlačová agentúra AFP.

01.10.2021 22:50
debata (2)

Zasadnutie BR OSN za zatvorenými dverami trvalo len vyše hodiny. Požiadali oň Spojené štáty – čo bola za posledné roky z ich strany zriedkavá iniciatíva – a tiež Francúzsko a Británia.

Cieľom zasadnutia bolo prešetriť a posúdiť odpálenie zbrane zo začiatku tohto týždňa, ktorú Severná Kórea (KĽDR) označila za novú hypersonickú strelu. V piatok KĽDR uviedla, že otestovala novú protilietadlovú strelu.

„Francúzsko chcelo verejné vyhlásenie, ale Rusko a Čína povedali, že nie je tá pravá chvíľa, že potrebujú viac času na analyzovanie situácie,“ povedal agentúre AFP diplomat z krajiny, ktorá patrí do Bezpečnostnej rady.

Bezpečnostná rada na návrh administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila v roku 2017 trikrát prísne ekonomické sankcie proti proti Severnej Kórei – vždy po tom, čo KĽDR podnikla test jadrovej zbrane a niekoľko testov s konvenčnými zbraňami. Rada ich zakaždým jednomyseľne schválila.

Odvtedy však BR OSN ani raz nedosiahla spoločný postoj voči Severnej Kórei, ktorá vlastní jadrové zbrane.

Čína, kľúčový spojenec Pchjongjangu, a Rusko niekoľkokrát márne žiadali čiastočné zrušenie sankcií proti KĽDR.

Administratíva prezidenta USA Joea Bidena neprišla s jasnou stratégiou voči Severnej Kórei ani osem mesiacov od nástupu k moci.

„Povedali nám, že stále študujú dokumenty,“ dodal veľvyslanec členského štátu BR OSN.

Tento diplomat sa sťažoval, že nedostatok aktivity Američanov je citeľný aj v iných medzinárodných záležitostiach ako Blízky východ a Západná Sahara.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Severná Kórea #Bezpečnostná rada OSN
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy