Ste pokrytci a neschopní, odkázal kolegom do Glasgowa mexický prezident

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador lídrom zúčastňujúcim sa na klimatickom summite OSN v Glasgowe vyčítal "pokrytectvo" a obvinil ich z neschopnosti riešiť základné príčiny krízy.

04.11.2021 10:21
Obrador Foto: ,
Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador.
debata (16)

Lídri väčšiny krajín sveta i predstavitelia vrcholných spoločností sa zišli na klimatickom summite OSN s označením COP26, ktorý sa koná v škótskom Glasgowe do 12. novembra, pripomína AFP. Cieľom je dosiahnuť novú dohodu v oblasti ochrany klímy.

Lóbez Obrador je jedným s lídrov, ktorý sa na konferencii v Glasgowe nezúčastnil. Medzi šéfmi štátov a vlád, ktorí sú na podujatí prítomní, podľa jeho slov existuje dvojaká debata.

„Najsilnejšie krajiny navyšujú výrobu a ťažbu palív v tom istom čase, keď sa konajú tieto summity na ochranu životného prostredia a na zastavenie klimatickej zmeny,“ povedal. Dodal, že všetci na summit prileteli súkromnými lietadlami. „Európa je plná lietadiel s lídrami a šéfmi krajín,“ povedal.

Joe Biden Čítajte viac Biden kritizuje Putina pre neúčasť v Glasgowe. Moskva: Naše kroky sú premyslené

„Dosť bolo pokrytectva a módnych výstrelkov. Čo je potrebné urobiť je bojovať proti obrovskej nerovnosti vo svete,“ uviedol v stredu na tlačovej konferencii.

„Ak chceme chrániť životné prostredie, musíme prijímať rozhodnutia, konať – nie len rečniť,“ povedal.

Takisto pripomenul program mexickej vlády Sembrado Vida (Sadiac život) ktorý má za cieľ podporiť ochranu životného prostredia a vytvoriť 15 000 pracovných miest prostredníctvom vysadenia miliardy stromov v 32 mexických štátoch.

COP26 / Klimatický summit / Čítajte viac Politikov na COP26 nahradili podnikatelia a finančníci. Zachránia svet?
16 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrés Manuel López Obrador #COP26