Lukašenko chce ruské raketové systémy, rozmiestniť ich chce na juhu a západe

Bieloruský vodca Alexandr Lukašenko v sobotu vyhlásil, že by rád od Ruska získal niekoľko divízií mobilných taktických raketových systémov Iskander, ktorú sú schopné niesť jadrové hlavice. Uviedol to v rozhovore pre ruský spravodajský magazín Národná obrana.

13.11.2021 16:56
Lukašenko Foto:
Alexandr Lukašenko
debata (97)

Spresnil, že potrebuje „niekoľko divízií na západe, na juhu, nech sú tam stoja“.

Vysvetlil, že systémy Iskander majú dostrel 500 kilometrov a môžu niesť konvenčné i jadrové hlavice, zatiaľ čo bieloruské systémy Polonez sú schopné zasiahnuť cieľ na vzdialenosť 300 kilometrov.

Agentúra Reuters pripomenula, že západne od Bieloruska sa rozprestierajú členské štáty EÚ Poľsko a Litva a na juhu Bielorusko hraničí s Ukrajinou, ktorej vzťahy s Ruskom sú v dlhodobej kríze pre podporu proruských separatistov zo strany Moskvy.

Lukašenko podľa Reuters neuviedol, či viedol nejaké rozhovory s Moskvou o poskytnutí raketového systému Iskander.

Ruské ministerstvo obrany zatiaľ nereagovalo na žiadosť agentúry Reuters o vyjadrenie.

Bielorusko a Rusko formálne tvoria zväzový štát a už roky vedú rozhovory o integrácii.

Začiatkom novembra prezidenti Ruska a Bieloruska, Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko, schválili vojenskú doktrínu zväzového štátu Ruska a Bieloruska. Odobrili vtedy aj koncepciu migračnej politiky oboch krajín.

Štátny tajomník zväzového štátu Dmitrij Mezencev už pred tým povedal, že nová vojenská doktrína umožní zvýšiť úroveň prepojenia obranných politík oboch krajín a primerane rýchlo sa adaptovať na zmeny vojensko-politickej situácie v regióne.

Podľa agentúry RIA Novosti Lukašenko okrem toho 4. novembra vyhlásil, že Minsk a Moskva majú v úmysle v budúcnosti posilniť regionálne zoskupenie vojsk, ktoré je „už teraz spoľahlivým štítom pre bezpečnosť oboch krajín a postsovietskeho priestoru“.

„Máme v úmysle spoločne odolať akýmkoľvek pokusom o zasahovanie do vnútorných záležitostí našich suverénnych štátov. A Rusko bude, samozrejme, pokračovať v poskytovaní pomoci bratskému bieloruskému ľudu. O tom niet pochýb,“ vyhlásil Putin podľa Interfaxu.

Podľa agentúry Interfax Lukašenko v rozhovore pre ruské periodikum Národná obrana označil bieloruskú armádu za „dobrú“, „vycvičenú“ a „dobre vyzbrojenú“.

V rozhovore tiež naznačil, ako by sa mohli vyvíjať vojenské akcie na území Bieloruska: „Máme zalesnenú a močaristú oblasť. A ak budeme čeliť pozemnej operácii, musíme byť schopní bojovať na zemi“.

Ako dodal, „môžu nás zasypať raketami, ale nikdy nebudú viesť pozemnú operáciu v Bielorusku – sme na to pripravení.“

97 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #bielorusko #raketový systém #Alexandr Lukašenko