Morawiecki vyzval NATO na konkrétne kroky pri riešení migračnej krízy

Severoatlantická aliancia (NATO) musí podniknúť "konkrétne kroky" na vyriešenie migračnej krízy na hraniciach s Bieloruskom. Povedal to v nedeľu poľský premiér Mateusz Morawiecki s tým, že Poľsko, Litva a Lotyšsko možno požiadajú o konzultácie na základe článku 4 zmluvy o NATO. Informovala o tom agentúra Reuters.

14.11.2021 17:53
debata (34)

Každý spojenec NATO môže podľa článku 4 požiadať o konzultácie v prípade obáv z ohrozenia ich územnej celistvosti, politickej nezávislosti alebo bezpečnosti.

„Vedieme diskusie s Lotyšskom a najmä s Litvou o tom, či spustiť článok 4 zmluvy o NATO,“ uviedol predseda poľskej vlády pre tlačovú agentúru PAP. „Nestačí nám len verejne vyjadriť naše znepokojenie – teraz potrebujeme konkrétne kroky a odhodlanie celej aliancie,“ zdôraznil.

Morawiecki pre PAP uviedol, že lídri EÚ budú hovoriť o ďalších sankciách voči Minsku. „Budeme určite diskutovať o ďalších sankciách vrátane úplného uzavretia hraníc,“ povedal. EÚ by mala podľa jeho slov spoločne financovať výstavbu múru na hraniciach Poľska s Bieloruskom, ktoré čelia náporu migrantov.

VIDEO: Ruské strategické bombardéry hliadkovali nad Bieloruskom.

Video

Vo východných pohraničných oblastiach Poľska táboria tisíce migrantov z Blízkeho východu, ktorí sa chcú dostať do Poľska a odtiaľ ďalej do Európy. Európska únia však obviňuje Bielorusko, že zámerne privádza ľudí do východnej Európy a následne ich pašuje na Západ.

Členské štáty EÚ obviňujú Minsk zo zámernej eskalácie krízy a žiadajú uvalenie sankcií. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko zasa tvrdí, že za túto situáciu si môžu samotné západné krajiny, lebo v dôsledku ich konania ľudia utekajú zo svojej vlasti pred vojnou. Viaceré krajiny varovali, že táto situácia môže vyústiť do vojenského konfliktu.

34 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #bielorusko #migranti #Mateusz Morawiecki