Išlo o prvý summit severoamerických lídrov po vyše piatich rokoch s cieľom oživiť regionálnu spoluprácu. Biden sa najprv separátne stretol s kanadským premiérom a potom s mexickým prezidentom. Následne rokovali všetci traja spoločne. Agentúra AFP nazvala rokovanie ako „summit troch priateľov“ (Three Amigos summit).
„Naša severoamerická vízia budúcnosti čerpá z našich spoločných silných stránok… Musíme poraziť pandémiu a prijať rozhodné opatrenia na zastavenie klimatickej krízy. Musíme podporiť hospodárske oživenie… Musíme zvládnuť bezprecedentnú migráciu na našej pologuli,“ vymenoval Biden najväčšie výzvy vzájomnej spolupráce.
Cieľom rozhovorov bolo nájsť spoločnú reč medzi susedmi, ktorých spája dohoda o voľnom obchode medzi Spojenými štátmi, Mexikom a Kanadou (USMCA). Tieň na summit však podľa Reuters vrhali spory ohľadom automobilového priemyslu, Bidenovej iniciatívy na nákup domáceho tovaru či mexického energetického balíčka. Riešila sa aj Bidenom spomínaná migrácia.
„Spojené štáty a Kanada by sa mali otvoriť imigrantom,“ vyhlásil po skončení stretnutia mexický prezident López Obrador, ktorého citovala AFP.
Kanadský premiér Trudeau po summite zdôraznil, že Kanada je najviac znepokojená z plánov USA v oblasti automobilového priemyslu. Konkrétne spomenul daňové stimuly pre americké automobilky.
„Zdôraznili sme naše obavy v súvislosti s plánom pre elektrické vozidlá vyrobené v Spojených štátoch… Tento zámer (Washingtonu) neberie do úvahy, do akej miery výroba automobilov prepojila naše krajiny za uplynulých 50 rokov. Je možné, že automobilová súčiastka prekročí spoločnú hranicu šesť alebo sedemkrát, kým konečne zíde z montážnej linky v dokončenom vozidle,“ citovala Trudeaua agentúra AP.
Politickí komentátori označili summit ako stretnutie bez zásadného prelomu. Vzťah trojice krajín poznačila vláda bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Bidenov predchodca v Bielom dome mal napríklad veľmi napäté vzťahy s kanadským premiérom. Trump Trudeaua viackrát verejne urazil.
Mexický ľavicový prezident mal naopak s Trumpom relatívne fungujúci pracovný vzťah napriek tomu, že vtedajší americký prezident sa Mexiku vyhrážal ekonomickými sankciami a kritikou v súvislosti s migrantmi prúdiacimi na južnú hranicu USA.