Polícia na proteste proti covid pasom v Rotterdame použila varovnú streľbu

Holandská polícia v piatok večer spustila varovnú streľbu a použila vodné delo počas demonštrácie proti sprísneniu pandemických opatrení v Rotterdame. Sedem osôb na mieste utrpelo zranenia.

20.11.2021 09:29, aktualizované: 14:16
debata (22)

Policajná hovorkyňa Patricia Wesselsová uviedla, že polícia použila varovné výstrely, pretože situácia na proteste bola “životu nebezpečná”. “Vieme, že najmenej dve osoby utrpeli zranenia, pravdepodobne v dôsledku varovnej streľby, ale presná príčina zranení ešte nebola určená,” vysvetlila.

Demonštrácie sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí. Tí došli vysloviť svoj nesúhlas s vládnym plánom dovoliť vstup do prevádzok a na spoločenské udalosti len osobám, ktoré sa preukážu platným covid pasom.

Účastníci protestu používali zábavnú pyrotechniku a hádzali do policajtov a hasičov rôzne predmety. Hlásených bolo niekoľko prípadov podpaľačstva, podpálené bolo minimálne jedno policajné auto. Proti výtržníkom zasahovali aj policajní ťažkoodenci.

Násilnosti v sobotu odsúdil primátor holandského Rotterdamu Ahmed Aboutaleb. „Polícia bola nútená použiť zbrane a dokonca vypáliť varovné výstrely,“ povedal na tlačovej konferencii. Tamojšie úrady v súvislosti s výtržnosťami zadržali viac ako 20 ľudí. Avšak očakávajú, že zadržia ešte viac osôb, keďže centrum mesta, kde sa nepokoje odohrali, je dôkladne monitorované bezpečnostnými kamerami.

Holandský minister spravodlivosti Ferd Grapperhaus označil „extrémne násilie“ voči policajtom a hasičom v Rotterdame za „ohavné“. „Právo protestovať je v našej spoločnosti veľmi dôležité, ale to, čoho svedkami sme boli minulú noc, bolo jednoducho kriminálne správanie,“ uviedol Grapperhaus.

Organizátori plánovaného sobotňajšieho protestu proti covidovým opatreniam v Amsterdame oznámili, že podujatie po piatkových násilnostiach zrušili.

Holandská vláda minulý týždeň oznámila návrat k čiastočnému lockdownu, ktorý bude platný tri týždne. Bary, reštaurácie, kaviarne a supermarkety musia v súlade s novými opatreniami zatvárať od minulej soboty o 20.00 h. Obchody, ktoré predávajú iné než základné tovary, musia zatvárať už o 18.00 h.

Krajina v piatok hlásila vyše 21-tisíc nových prípadov infekcie, čo je najväčší denný prírastok od začiatku pandémie. Celkovo už v tejto krajine zachytili testy približne 2,4 milióna nakazených a bolo zaznamenaných 18 900 súvisi­acich úmrtí.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #Rotterdam #koronavírus #covid pas
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy