Europoslanci odsúdili pretrvávajúcu diskrimináciu rómskeho obyvateľstva v EÚ

Poslanci Európskeho parlamentu skritizovali pretrvávajúcu diskrimináciu rómskeho obyvateľstva v členských krajinách EÚ. Stalo sa tak viac ako rok po tom, ako europarlament odsúdil protirómske zmýšľanie v Únii.

24.11.2021 12:10
Sačurov / Rómska osoba / Rómovia / Róm / Foto:
Vojaci a policajti hliadkujú pred rómskou osadou v obci Sačurov 4. februára 2021
debata (28)

Väčšina poslancov v rámci utorkovej rozpravy v Štrasburgu vyzvala na zastavenie kriminalizácie rómskeho obyvateľstva a kritizovala nedostatok systémových riešení zdôrazňujúc, že iba dobré úmysly na papieri nestačia.

Zákonodarcovia sa zamerali na konkrétne príklady policajnej brutality, pochybenia či použitia neprimeranej sily, ako to bolo napríklad v júni v českých Tepliciach v prípade smrti Stanislava Tomáša – ktorému policajti po zadržaní kľačali na krku –, policajnej razie v Moldave nad Bodvou z roku 2013 a následného stíhania jej obetí na Slovensku, či tohtoročnej októbrovej streľby na unikajúce ukradnuté auto v Aténach, ktorá sa skončila smrťou 18-ročného Nikosa Sampanisa.

Časť poslancov však vyjadrila polícii podporu argumentujúc, že Rómovia sa odmietajú integrovať do väčšinovej spoločnosti.

čaputová Čítajte viac Čaputová víta podporu Rómov prostredníctvom plánu obnovy a odolnosti

Na rozprave sa okrem poslancov zúčastnili aj slovinský minister zahraničných vecí Anže Logar vystupujúci v mene predsedníctva v Rade EÚ a eurokomisárka pre rovnosť Helena Dalliová. Ich vyjadrenia sa zamerali na Nový strategický rámec EÚ pre rovnosť, začleňovanie a účasť Rómov, odporúčania Rady EÚ z roku 2021 v oblasti boja proti diskriminácii Rómov a úsilie súvisiace s týmito iniciatívami.

Dalliová zároveň upozornila na prípravu legislatívneho rámca Európskej komisie týkajúceho sa spoločných noriem pre subjekty pre rovnaké zaobchádzanie, ktorý by mal byť predložený do konca roka 2022.

Nová právna úprava by týmto subjektom umožnila efektívnejšie realizovať úlohy, ktoré im vyplývajú z legislatívy EÚ, bez ohľadu na rôznorodosť vnútroštátnych právnych rámcov a s nimi súvisiace odlišnosti týkajúce sa nezávislosti, zdrojov či kompetencií v jednotlivých krajinách.

Podľa zistení Agentúry Európskej únie pre základné práva z roku 2020 sú Rómovia v EÚ vystavovaní diskriminácii zo strany policajných zložiek. Rómska komunita však zároveň trpí chudobou, čelí neprimeraným životným podmienkam, zlému zdravotnému stavu, vylúčeniu z pracovného trhu a obťažovaniu.

Europarlament v nelegislatívnom uznesení zo septembra 2020 odsúdil sociálne vylúčenie Rómov a protirómske zmýšľanie, ktoré sú zodpovedné za neprimeranú kriminalizáciu rómskeho obyvateľstva.

Poslanci počas nedávnej rozpravy na pôde Výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody vyzvali eurokomisiu a členské štáty na predloženie legislatívnych návrhov a konkrétnych opatrení, ktoré by mali zabrániť diskriminácii a zaistiť obetiam spravodlivosť. Požadovali tiež, aby EÚ kládla väčší dôraz na boj proti nenávistným prejavom.

Rómovia / Róm / Moldava nad Bodvou / Čítajte viac Obete sa dočkali. Vláda sa ospravedlnila za zásah v Moldave z roku 2013
28 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #Rómovia #europoslanci