Rakúsky exkancelár Kurz i jeho dôverník, minister Blümel, odchádzajú z politiky

Bývalý rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz odchádza z politiky. Oznámil to vo štvrtok počas tlačového brífingu, ktorý prenášala televízia ORF. "Zajtra zvolám predsedníctvo Rakúskej ľudovej strany a predložím im svoju rezignáciu. V nasledujúcich týždňoch odovzdám všetky svoje funkcie," vyhlásil Kurz.

, 02.12.2021 11:33, aktualizované: 22:28
Sebastian Kurz, rakúsko Foto: ,
Sebastian Kurz
debata (34)

Ako dôvod svojho stiahnutia sa z politiky uviedol narodenie potomka. „Môj život stojí na začiatku novej kapitoly. Budem sa venovať svojmu dieťaťu,“ vyhlásil s úsmevom na tvári exkancelár. Jeho partnerka v sobotu porodila syna. Kurza by mal na poste šéfa strany nahradiť minister vnútra Karl Nehammer.

Na úvod svojho vyhlásenia uviedol, že desať rokov v rakúskej politike ho veľa naučilo.„Som vďačný za všetky skúsenosti a dúfam, že som pomohol Rakúsku vykročiť správnym smerom… Je krásne, keď človek môže hýbať vecami. Zároveň však každý deň musíte podnikať toľko rozhodnutí, že už ráno viete, že urobíte aj chyby. Vaše kroky sú každý deň pod drobnohľadom a máte pocit, ako by ste boli lovená zver,“ povedal Kurz.

Vo svojom vyhlásení zdôraznil, že byť politikom je podľa neho nevďačné. Na druhej strane „je však krásne“ bojovať za niečo, čomu človek verí.

„Chcem sa poďakovať najmä môjmu tímu. Chcem sa poďakovať všetkým ministerkám a ministrom. Chcem sa poďakovať koaličným partnerom FPÖ a Zeleným. Chcem sa poďakovať aj prezidentovi Alexandrovi van der Bellenovi a predsedovi rakúskeho parlamentu Wolfgangovi Sobotkovi. Zároveň ďakujem môjmu nástupcovi, kancelárovi Alexandrovi Schallenbergovi. Predovšetkým však ďakujem voličom. Bez podporovateľov by sme nedokázali nič,“ povedal odchádzajúci politik.

Na konci svojho vyhlásenia Kurz zopakoval, že uplynulé týždne a mesiace boli v jeho živote náročné. „Po narodení svojho prvého dieťaťa som si uvedomil, že existujú krásne veci aj mimo politiky,“ dodal.

Po skončení brífingu neboli plánované nijaké otázky. Jedna novinárka sa však exkancelára krátko pred odchodom opýtala, čo bude robiť teraz. „Teraz pôjdem do nemocnice po svoju priateľku a svojho syna,“ povedal Kurz.

Vyšetrovanie z korupcie

Špeciálna protikorupčná prokuratúra podozrieva Kurza a niektorých jeho spolupracovníkov zo sprenevery. Kurz zo štátnych peňazí údajne financoval prieskumy verejnej mienky, pomocou ktorých sa dostal do čela strany a neskôr aj vlády.

Okrem toho sa údajne dopustil krivej výpovede pred parlamentným výborom pre vyšetrovanie korupčného škandálu Ibiza. Kurz všetky obvinenia odmieta, 11. októbra však pod verejným tlakom druhýkrát odstúpil z funkcie kancelára, ktorým bol od 7. januára 2020. V tejto funkcii pôsobil aj od decembra 2017 do mája 2019, keď odstúpil pre škandál Ibiza.

Rakúsky parlament Kurza 18. novembra jednomyseľne zbavil poslaneckej imunity, aby mohlo byť voči nemu vedené vyšetrovanie podozrení z korupcie. Tento krok podporil aj samotný Kurz a jeho ÖVP.

Sebastian Kurz Čítajte viac Rakúski poslanci jednohlasne odobrali Kurzovi poslaneckú imunitu

Po tom, čo vo štvrtok napoludnie ohlásil odchod z politiky Sebastian Kurz, oznámil večer rovnaký krok aj minister financií Gernot Blümel.

„Rozhodol som sa opustiť politiku,“ povedal 40-ročný minister, ktorý bol považovaný za Kurzovho dôverníka. Svoj krok zdôvodnil okrem iného vyhrážkami smrťou, ktoré údajne dostáva jeho rodina. Pripustil však, že ho ovplyvnil aj Kurzov krok.

Ide o tretí veľký odchod na rakúskej politickej scéne ohlásený v priebehu jedného dňa. Kancelár Alexander Schallenberg oznámil taktiež vo štvrtok večer, že dáva k dispozícii svoju funkciu a odíde z nej, akonáhle na to vnútri strany ÖVP „nastavia výhybku“.

Alexander Schallenberg Čítajte viac Rakúsky kancelár Schallenberg odstupuje

„Nemám v úmysle – a nikdy to nebolo mojím cieľom – prevziať funkciu predsedu Novej ľudovej strany,“ vyhlásil 52-ročný Schallenberg na margo Kurzovho odchodu z postu predsedu strany.

Ako pokračoval: „Som pevne presvedčený, že tieto funkcie – predsedu vlády a tiež najsilnejšej strany v Rakúsku – by mali byť čoskoro opäť v jedných rukách. Takže týmto dávam k dispozícii funkciu spolkového kancelára.“

34 debata chyba
Viac na túto tému: #Rakúsko #ÖVP #Sebastian Kurz
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy