Rusko zhromaždilo pri hraniciach vyše 94-tisíc vojakov, tvrdí Ukrajina

Neďaleko ukrajinských hraníc sa zhromaždilo odhadom už zhruba 94 300 ruských vojakov, povedal v piatok ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov. Podľa jeho slov pritom existuje pravdepodobnosť, že koncom januára dôjde na hraniciach k "rozsiahlej eskalácii".

03.12.2021 16:54
debata (72)

„Naša spravodajská služba analyzuje všetky scenáre, vrátane tých najhorších. Poznamenáva, že existuje pravdepodobnosť rozsiahlej eskalácie zo strany Ruska. Najpravdepodobnejší čas, kedy bude (Rusko) pripravené na eskaláciu, je koniec januára,“ povedal Reznikov podľa agentúry AP ukrajinským poslancom. Dodal, že spomínaná eskalácia „je pravdepodobná, avšak nie istá a našou úlohou je predísť jej“. „Ukrajina má záujem v prvom rade o politické a diplomatické riešenie,“ zdôraznil Reznikov.

Predstavitelia Ukrajiny a krajín Západu majú obavy z hromadenia ruských vojakov a techniky neďaleko rusko-ukrajinských hraníc, ktoré môže byť podľa nich predzvesťou možného ruského útoku na Ukrajinu.

Rusko tvrdenia o príprave vojenského útoku voči Ukrajine odmieta. „Nemáme žiadne plány zaútočiť na Ukrajinu. V blízkosti ukrajinských hraníc nemáme žiadnu zvýšenú vojenskú aktivitu. Neprebiehajú žiadne prípravy na ofenzívu,“ zdôraznil v piatok ruský senátor Konstantin Kosačev.

72 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina