Rusko opäť otestovalo hypersonickú raketu, zasiahla pevninský cieľ

Fregata ruskej Severnej flotily Admiral Gorškov z Bieleho mora úspešne trafila hypersonickou raketou Cirkon (Zirkón) cieľ, ktorý sa nachádzal na skúšobnom polygóne Čiža v Archangeľskej oblasti. Vo štvrtok to oznámilo ruské ministerstvo obrany.

16.12.2021 09:19
Zirkón / Hypersonická raketa / Foto:
Odpálenie hypersonickej rakety Cirkon (Zirkón) v Bielom mori na námorný cieľ vzdialený viac ako 400 kilometrov, 29. november 2021
debata (102)

„Posádka fregaty Severnej flotily Admiral Gorškov v rámci ukončovania cyklu skúšok hypersonického raketového systému vystrelila raketu Zirkón. Streľba bola vykonaná z vôd Bieleho mora na pobrežný cieľ, ktorý sa nachádzal na polygóne Čiža v Archangeľskej oblasti,“ uviedol rezort obrany.

Hypersonickú raketu Zirkón otestovali ruské námorné sily v uplynulých mesiacoch už viackrát. Pred touto skúškou tak naposledy urobili 29. novembra, taktiež v rámci ukončovania cyklu skúšok tejto zbrane. Počas tejto skúšky bol Zirkón takisto vystrelený z vôd Bieleho mora, a to na morský cieľ vzdialený 400 kilometrov.

Podľa nemenovaného zdroja agentúry TASS vedeckovýrobný podnik v meste Reutov (Moskovská oblasť) začal plniť svoj kontrakt na sériovú výrobu nových hypersonických rakiet Zirkón určených pre ruské námorníctvo.

Hypersonické strely môžu letieť až päťkrát rýchlejšie než zvuk. V porovnaní s balistickými raketami letia pomerne nízko, môžu teda potenciálne rýchlejšie zasiahnuť cieľ. Okrem toho nemajú predvídateľnú balistickú krivku a sú manévrovateľné. To sťažuje ich odhalenie a zachytenie súčasnými systémami protiraketovej obrany.

Okrem Ruska a Číny pracujú na vývoji tohto typu zbraní aj iné krajiny vrátane USA či Francúzska.

102 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #zirkón #hypersonické rakety
Flowers