Rusko vylučuje ústupky Spojeným štátom na rokovaniach o Ukrajine

Rusko v nedeľu prostredníctvom svojho ministerstva zahraničných vecí vyhlásilo, že na rozhovoroch o Ukrajine a bezpečnosti v Európe vylučuje akékoľvek ústupky Spojeným štátom a je rozčarované z doterajších signálov prichádzajúcich z USA.

09.01.2022 12:35, aktualizované: 18:01
debata (256)

„Nebudeme súhlasiť s nijakými ústupkami. To je úplne vylúčené,“ povedal ruským tlačovým agentúram pred svojimi blížiacimi sa ženevskými rokovaniami námestník šéfa ruskej diplomacie Sergej Riabkov.

„Sme sklamaní zo signálov, ktoré v posledných niekoľkých dňoch prichádzajú z Washingtonu, ale aj z Bruselu,“ konštatoval Riabkov.

Rozhovory na najvyššej úrovni medzi Ruskom a Spojenými štátmi majú odštartovať týždeň diplomacie, v rámci ktorého sa ruskí činitelia stretnú s predstaviteľmi NATO a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európu (OBSE).

Spojené štáty sa pritom svojich európskych spojencov snažia uistiť, že na rokovaniach s Ruskom nebude Washington vedľajším hráčom, analyzuje agentúra AFP.

Rusko začalo koncom vlaňajška rozmiestňovať pri ukrajinských hraniciach desiatky tisíc svojich vojakov a žiada záruky, že Severoatlantická aliancia sa už nebude ďalej rozširovať smerom na východ.

Kremeľ trvá na tom, že NATO nesmie nikdy poskytnúť Ukrajine členstvo, akokoľvek sa o to táto bývalá sovietska republika snaží.

Spojené štáty, ktoré má na rokovaniach v Ženeve zastupovať námestníčka ministra zahraničných vecí Wendy Shermanová, síce súhlasili, že na rozhovoroch v Ženeve sa zúčastnia, dávajú však jasne najavo, že mnoho z návrhov, z ktorými prichádza Moskva, nemá šancu prejsť, komentuje AFP.

Ženevské rokovania sa podľa pôvodného plánu majú začať v pondelok, podľa komuniké Štátneho departmentu má mať však Shermanová ešte predtým v nedeľu pracovnú večeru s Riabkovom.

256 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #NATO #Ukrajina #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy