Známu aktivistku odsúdili v Iráne na osem rokov väzenia a 70 rán bičom

Známu aktivistku za ľudské práva Narges Mohammádíovú odsúdili v Iráne na osem rokov väzenia a vyše 70 rán bičom. Oznámil to v nedeľu jej manžel žijúci vo Francúzsku, ktorého citovala agentúra AFP.

24.01.2022 17:31
debata (9)

Iránske úrady túto aktivistku, agitujúcu za zrušenie trestu smrti, v posledných rokoch viackrát zatkli. Naposledy sa to stalo v novembri minulého roka, odkedy o nej neboli známe žiadne informácie.

Ako v nedeľu na Twitteri uviedol jej manžel Tághí Rahmání, trest väzenia a zbičovania jej udelili na súdnom pojednávaní, ktoré trvalo iba päť minút. Ďalšie podrobnosti o verdikte ani o tom, za čo konkrétne bola odsúdená, nie sú známe.

Mohammádíová v minulosti spolupracovala s iránskou laureátkou Nobelovej ceny za mier a obhajkyňou ľudských práv Širín Ebádíovou, ktorá v súčasnosti žije v zahraničí.

Mohammádíovú naposledy zadržali v novembri 2021 v meste Karadž, kde sa zúčastnila na pietnom akte za muža zabitého počas protestov v Iráne z roku 2019.

Organizácia Amnesty International vtedy označila zatknutie tejto iránskej aktivistky za svojvoľné a opísala ju ako „väzňa svedomia prenasledovaného výhradne pre nenásilné aktivity v prospech ľudských práv“. Iránsky súd jej už vlani v máji vymeral 30 mesiacov za mrežami a 80 rán bičom za údajnú propagandu voči vládnucemu islamskému režimu.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Irán