V Afganistane sa otvorili niektoré univerzity, vrátili sa aj ženy

Niektoré vysoké školy v Afganistane sa otvorili v stredu po prvý raz od vlaňajšieho augusta, keď moc v tejto krajine prevzalo fundamentalistické hnutie Taliban. Informovala o tom agentúra AFP.

02.02.2022 09:08
Afganistan, ženy, práva, protest, Taliban Foto: ,
Afganky na proteste za ženské práva v Kábule.
debata (2)

Do škôl sa vrátili aj ženy, ako však uviedli predstavitelia Talibanu, triedy budú segregované.

„Teší nás, že vyučovanie sa opäť začalo“ povedala študentka práva a politológie na univerzite v provincii Nangarhár. „Stále sa však obávame, že ho Taliban môže (opäť) prerušiť,“ povedala agentúre AFP.

Vysoké školy sa otvorili v afganských provinciách Laghmán, Kandahár, Nímróz, Faráh a Hilmand, pričom vo zvyšku krajiny by sa malo vyučovanie začať postupne obnovovať v priebehu februára.

Hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid, ktorý je zároveň dočasným ministrom kultúry, 15. januára vyhlásil, že jeho rezort chce, aby do škôl chodili všetky dievčatá a ženy po začiatku afganského nového roka, ktorý sa začne 21. marca. „Nie sme proti vzdelávaniu,“ zdôraznil.

V nórskom Osle sa minulý týždeň uskutočnili trojdňové rokovania medzi delegáciou Talibanu a nórskymi predstaviteľmi i zástupcami afganskej občianskej spoločnosti.

Rozhovory sa týkali aj dodržiavania práv žien ako predpokladu na obnovenie dodávok humanitárnej pomoci v hodnote niekoľkých miliárd dolárov, pripomína AFP. Pozastavenie týchto dodávok spôsobilo v Afganistane, ktorý dve desaťročia sužovala vojna, rozsiahlu humanitárnu krízu.

Vládu Talibanu zatiaľ neuznala nijaká krajina na svete. Medzinárodné spoločenstvo sa totiž obáva porušovania ľudských práv, k čomu dochádzalo i počas predošlej vlády Talibanu v 90. rokoch, keď hnutie zaviedlo brutálny islamistický režim. S uznaním talibanskej vlády stále váhajú aj moslimské krajiny.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy