Kancelária českého prezidenta podala žalobu na lekárku Stehlíkovú

Kancelária českého prezidenta Miloša Zemana podala žalobu na lekárku Džamilu Stehlíkovú pre jej výroky o Zemanovom zdravotnom stave. Prezidentov právny zástupca Marek Nespala to povedal v rozhovore pre spravodajský server iDNES.cz, ktorý bol zverejnený v nedeľu.

06.02.2022 11:37
debata (2)

Predžalobnú výzvu zaslal Pražský hrad ešte koncom januára, približuje server Novinky.cz. Hrad vo výzve žiadal od Stehlíkovej odškodné vo výške milión korún, ktoré má zaslať Fondu ohrozených detí. Lekárka sa má zároveň Zemanovi ospravedlniť a poskytnúť zoznam ľudí, ktorí jej mali vyzradiť údajné informácie o prezidentovom zdravotnom stave.

Psychiatrička a bývalá ministerka pre ľudské práva Džamila Stehlíková však uviedla, že sa nemieni ospravedlniť.

Stehlíková vlani v októbri, keď bol Zeman hospitalizovaný, napríklad tvrdila, že jeho zdravotný stav súvisí s alkoholickou cirhózou pečene a že možno trpí abstinenčnými príznakmi v dôsledku vynechania alkoholu.

Nespala tvrdí, že Stehlíková si tieto informácie buď vymyslela, alebo ju niekto oklamal. Žaloba sa podľa právnika týka konkrétnych výrokov. „Samotná doktorka Stehlíková povedala, že nie je gastroenterolo­gička, že sa vyjadruje vzhľadom na svoju tridsaťpäťročnú prax psychiatričky, odbornej špecializovanej lekárky,“ dodal Nespala.

Zeman bol vlani viac ako mesiac hospitalizovaný v Ústrednej vojenskej nemocnici v Prahe. Dôvodom boli ťažkosti spôsobené bližšie nešpecifikovaným ochorením.

Chirurg Pavel Pafko, ktorý bol v tom čase členom prezidentovho lekárskeho konzília, tiež naznačil, že išlo o cirhózu pečene, pripomínajú Novinky.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Miloš Zeman