Litva chce, aby USA natrvalo umiestnili svojich vojakov na jej území

Litva chce požiadať Spojené štáty, aby natrvalo umiestnili svojich vojakov na jej územie. Litva dúfa, že toto opatrenie pomôže zvýšiť bezpečnosť v regióne. Vyhlásil to v stredu litovský prezident Gitanas Nauséda, informuje agentúra Reuters.

09.02.2022 15:02, aktualizované: 15:08
debata (36)

„Samozrejme, že budeme hovoriť so Spojenými štátmi, aby sme sa uistili, že rotujúce americké jednotky budú v Litve na trvalo… Bude to najlepšie pre posilnenie bezpečnosti a zastrašenie, čo môže NATO ponúknuť nie len Litve, ale celému regiónu,“ uviedol Nauséda.

Od roku 2019 sa Litve nachádzajú rotačné bojové skupiny Spojených štátov, ktoré sa skladajú z približne 500 vojakov, vysvetľuje Reuters.

Nausédove slová prichádzajú v čase, keď sa mnohé západné štáty obávajú, že Rusko plánuje inváziu na Ukrajinu, pretože v blízkosti jej hraníc zoskupilo svojich vojakov. Rusko tvrdenia, že plánuje inváziu, popiera a, naopak, žiada od Západu bezpečnostné záruky.

Španielsko vyšle do Bulharska stíhačky i vojakov, posilnia východné krídlo NATO

Španielsko vyšle tento týždeň do Bulharska štyri vojenské lietadlá a 130 vojakov, ktorí tam budú plniť úlohy spojené s ochranou vzdušného priestoru. Cieľom misie bude posilnenie východného krídla Severoatlantickej aliancie (NATO), uviedlo v stredu bulharské ministerstvo obrany.

Očakáva sa, že prvé španielske stíhačky Eurofighter pristanú v Bulharsku koncom tohto týždňa a úlohy spojené s ochranou vzdušného priestoru budú plniť spolu s bulharskými vzdušnými silami do konca marca, uvádza bulharský rezort obrany.

„Táto misia zavádza opatrenia na zaistenie bezpečnosti východného krídla členských krajín NATO,“ napísal rezort vo vyhlásení.

Očakáva sa tiež, že Holandsko vyšle do Bulharska v apríli a máji dve stíhačky typu F-35, ktoré taktiež budú plniť úlohy spojené s ochranou vzdušného priestoru.

Bulharsko, ktoré je členom NATO od roku 2004, plánuje pod bulharským vedením vytvoriť v blízkej spolupráci s NATO bojovú skupinu, ktorá sa bude skladať z približne 1000 vojakov a bude zahŕňať aj príslušníkov armády spojeneckých krajín, píše Reuters.

Západ obviňuje Rusko z prípravy možnej invázie na Ukrajinu, pri ktorej hraniciach Rusko zoskupilo svojich vojakov. Moskva plány na vpád na Ukrajinu popiera s tým, že si chce len zaistiť vlastnú bezpečnosť, a z agresívneho správania obviňuje alianciu NATO.

36 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy