Americká armáda odmieta pustiť novinárov k vojakom posielaným do Európy

Novinári, ktorí pokrývajú dianie na americkom ministerstve obrany a v americkej armáde, vyjadrili v stredu protest proti odmietnutiu prístupu k približne 3-tisíc americkým vojakom rozmiestňovaným v Európe v reakcii na rastúce napätie medzi Ruskom a Ukrajinou.

10.02.2022 08:33
US Army / Armáda / Vojak / Foto: ,
Príslušníci americkej brigádnej bojovej skupiny zoraďujú vozidlá na vojenskom letisku v nemeckom meste Vilseck, február 2022
debata (125)

Novinári z „The Pentagon Press Association“ tvrdia, že im bola odopretá možnosť porozprávať sa s vojakmi, ktorí sú posielaní do Poľska, Rumunska a Nemecka. Podľa nich sú takéto plošné obmedzenia v čase mieru zriedkavé a neobvyklé aj v aktívnych vojnových zónach.

The Pentagon Press Association zastupuje takmer 100 novinárov. Toto novinárske združenie uviedlo, že administratíva amerického prezidenta Joea Bidena v podstate zakázala novinárom prístup k nasadzovaným radovým vojakom v Európe. Združenie sa obrátilo na Bidenovu administratívu v stredajšom liste adresovanom ministrovi obrany Lloydovi Austinovi a poradcovi pre národnú bezpečnosť Jakeovi Sullivanovi.

List popisuje odmietnutie prístupu médií ako „v rozpore so základným princípom slobody tlače“ a žiada Bidenovu administratívu, aby obrátila kurz. „Ubližuje to americkej verejnosti, v mene ktorej sú tieto jednotky nasadzované v zahraničí, a je to v rozpore so sľubmi prezidenta Bidena o transparentnos­ti,“ uvádza sa v liste.

„Verejnosť v demokratickej spoločnosti si zaslúži nezávislé mediálne pokrytie jej synov a dcér v uniformách, a to sa dnes nedá poskytnúť bez priameho informovania o aktivitách jednotiek v Európe,“ uviedlo združenie.

Tlačový tajomník Pentagónu John Kirby odkázal, že rozhodnutie o týchto obmedzeniach sú súčasťou širšej stratégie vlády USA na zvládnutie ukrajinskej krízy na „geopolitickej scéne“ – pri hľadaní diplomatického riešenia.

„Akékoľvek rozhodnutie poskytnúť médiám prístup k našim vojakom, či už je to v operačnom prostredí, alebo výcvikovom prostredí, je rozhodnutie, ktoré berieme vážne. Teraz jednoducho nie sme v bode, aby sme mohli poskytnúť takýto prístup,“ uzavrel Kirby.

125 debata chyba
Viac na túto tému: #Pentagon #Americká armáda