Po požiari trajektu pri Korfu zostáva dvanásť nezvestných

Dvanásť osôb je nezvestných po požiari trajektu, ktorý začal horieť v piatok ráno pri pobreží gréckeho ostrova Korfu. Posádky hliadkovacích lodí počas noci pátrali v mori v okolí Korfu aj po možných preživších, uviedla v sobotu grécka pobrežná stráž pre agentúru AFP.

19.02.2022 10:51
Grécko Taliansko loď výletná požiar Foto: ,
Požiar na výletnej lodi plaviacej sa v Iónskom mori neďaleko ostrova Korfu 18. februára 2022.
debata

Všetci nezvestní sú vodiči kamiónov: deväť pochádza z Bulharska a traja z Grécka. Niektorí zo zachránených vodičov uviedli, že radšej spali vo svojich vozidlách, pretože lodné kajuty boli preplnené.

Požiar na palube trajektu Euroferry Olympia smerujúceho z prístavného mesta Igumenica na severozápade Grécka do juhotalianskeho prístavu Brindisi, ktorý vypukol okolo 04.30 h miestneho času (03.30 h SEČ), sa medzičasom podarilo lokalizovať. Plamene však v krátkom čase zachvátili takmer celý trajekt. Podľa informácií gréckej agentúry ANA musel tím záchranárov v piatok večer prerušiť svoju prácu pre tmu, vysoké teploty a hustý dym.

Podľa talianskej lodnej spoločnosti Grimaldi, ktorá trajekt vlastní, bolo na palube 290 ľudí: 239 pasažierov a 51 členov posádky. Z trajektu sa podarilo evakuovať 278 ľudí, desať z nich hospitalizovali. Neskôr telefonicky privolali pomoc bulharský a turecký kamionista, ktorí tam ešte zostali.

Obavy, že na trajekte mohlo byť viac ako 290 ľudí, vzbudila skutočnosť, že podľa pobrežnej stráže boli medzi zachránenými aj dvaja utečenci z Afganistanu, ktorí neboli oficiálne zaregistrovaní. AFP pripomína, že migranti sa opakovane dostávajú na trajekty smerujúce z Grécka do Talianska ako čierni pasažieri.

Príčina požiaru nebola ani v sobotu známa. Predpokladá sa, že mohol vzniknúť v nákladnom aute zaparkovanom na trajekte. Euroferry Olympia, postavená v roku 1995, bola podľa spoločnosti Grimaldi naposledy podrobená bezpečnostnej kontrole 16. februára v prístave Igumenica.

debata chyba
Viac na túto tému: #požiar #loď
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy