Väznený Saakašvili vyhlásil ďalšiu hladovku

Väznený bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili opäť vyhlásil hladovku na protest proti tomu, že mu vláda neposkytuje primeranú zdravotnú starostlivosť, a to aj napriek odporúčaniam nezávislého konzília lekárov.

21.02.2022 15:50
Michail Saakašvili Foto:
Policajti eskortujú bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho po zadržaní v gruzínskom meste Rustavi, prvého októbra 2021
debata (16)

Lekári Saakašvilimu diagnostikovali závažné neurologické problémy, ktoré vyvolala jeho vlaňajšia 51 dní trvajúca protestná hladovka.

Ako v pondelok informoval spravodajský web Meduza.io, začiatok novej hladovky oznámil Saakašvili v pondelok pred súdom, ktorý pojednáva v prípade rozohnania opozičného mítingu z roku 2007. Exprezident v ňom figuruje ako obvinený.

Saakašvili pred súdom uviedol, že vyhlásenie hladovky je „reakciou na spôsob, akým režim zaobchádza“ s ním a jeho prívržencami, „našimi ľuďmi. Moje zdravie je druhoradou záležitosťou“. Žiadal, aby mu bolo poskytnuté riadne lekárske ošetrenie a starostlivosť.

Predchádzajúca hladovka Michaila Saakašviliho trvala 51 dní – od 1. októbra do 20. novembra 2021. Vyhlásil ju krátko po tom, ako ho v Gruzínsku zadržali, keď sa tam po ôsmich rokoch exilu vrátil. Následne bol gruzínskymi úradmi obvinený z nelegálneho prekročenia hraníc.

Okrem prípadu nelegálneho prekročenia hraníc Saakašvili čelí ďalším obvineniam v súvislosti s útokom na gruzínsku mediálnu spoločnosť Imedi TV a zaisteniu majetku jej vlastníka, dnes už zosnulého podnikateľa Badriho Patarkacišviliho.

Saakašvili bol gruzínskym prezidentom od roku 2004 do roku 2013, keď len niekoľko dní pred koncom svojho funkčného obdobia opustil krajinu. Následne ho v neprítomnosti odsúdili na niekoľko rokov väzenia za zneužívanie právomocí.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Gruzínsko #Michail Saakašvili