Ruský veľvyslanec pri OSN: Tomuto sa nehovorí vojna. Ukrajinský: Vojnoví zločinci idú do pekla

Politici vo svete sú zdesení rozhodnutím ruského prezidenta Vladimira Putina zaútočiť na Ukrajinu.

, 24.02.2022 07:00
debata (81)

Veľa členov Bezpečnostnej rady OSN vo štvrtok ostro odsúdilo vojenskú akciu Ruska voči Ukrajine, o ktorom členov orgánu informoval ruský veľvyslanec pri OSN priamo na jeho zasadnutí. Zástupca Ukrajiny Serhij Kyslycja vyzval Rusko na okamžité „ukončenie vojny“, ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzja na to odvetil, že nejde o vojnu, ale o „vojenskú operáciu“, ktorá mieri na „vojenskú juntu“ v Kyjeve. Krok Moskvy odsúdilo aj Francúzsko a Spojené štáty, ktoré vo štvrtok chcú predniesť pred Bezpečnostnou radou OSN návrh príslušnej rezolúcie. Rusko má ako stály člen v rade právo veta.

„Zavolajte (ruskému prezidentovi Vladimírovi) Putinovi, zavolajte (ruskému ministrovi zahraničia Sergeji) Lavrovovi, aby túto agresiu zastavili,“ vyzval Kyslycja ruského diplomata. „Vojnoví zločinci nechodia do očistca, tí idú rovno do pekla,“ dodal Kyslycja smerom k Nebenzjovi.

„Tomuto sa nehovorí vojna. Tomuto sa hovorí zvláštna vojenská operácia na Donbase,“ odpovedal mu ruský veľvyslanec.

„Rusko si zvolilo vojnu,“ povedal francúzsky veľvyslanec pri OSN Nicolas de Rivière a rozhodnutie Moskvy odsúdil. Oznámenie o vojenskom vpáde Ruska na Ukrajinu počas zasadnutia BR OSN, ktoré sa malo venovať zmierneniu napätia medzi oboma krajinami, podľa neho „ilustruje opovrhnutie Ruska voči medzinárodnému právu a Spojeným národom“.

Americký prezident Joe Biden povedal, že „svet voči Rusku vyvodí zodpovednosť“ za jeho útok na Ukrajinu. Tento útok podľa Bidena spôsobí „katastrofálne straty na životoch“. „Rusko je zodpovedné za úmrtia a skazu, ktoré tento útok prinesie a Spojené štáty, ich spojenci a partneri budú odpovedať jednotným a rozhodným spôsobom,“ uviedol Biden vo vyhlásení, ktoré na svojej webovej stránke zverejnil Biely dom.

Scholz: Temný deň pre Európu

Ruský prezident Vladimir Putin si začatím nevyprovokovaného útoku na Ukrajinu zvolil cestu krviprelievania a deštrukcie, uviedol na twitteri britský premiér Boris Johnson. Nemecký kancelár Olaf Scholz označil kroky Ruska za hrubé porušenie medzinárodného práva a vyzval Moskvu, aby okamžite zastavila svoje vojenské operácie. Francúzsko sľúbilo, že bude ďalej poskytovať Ukrajine ekonomickú a finančnú podporu a vojenské vybavenie. Ruskú inváziu na Ukrajinu odsúdila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a kanadský premiér Justin Trudeau.

Podľa nemeckého kancelára Scholza je dnešok „strašným dňom pre Ukrajinu a temným dňom pre Európu“. „Naša solidarita je s Ukrajinou a jej obyvateľmi,“ dodal vo vyhlásení. Kancelár sa chystá rokovať s partnermi v skupine vyspelých krajín G7, NATO a EÚ o ďalších krokoch.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojom telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským „zopakoval podporu Ukrajine, jej zvrchovanosti a územnej integrite“, uviedol Elyzejský palác. „Ocenil aj chladnokrvný postoj ukrajinského prezidenta v súčasnej situácii,“ dodal. Podpora, ktorú môže Európska únia poskytnúť Ukrajine, bude podľa Macrona predmetom štvrtkového mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli.

„Prezident Putin si začatím nevyprovokovaného útoku na Ukrajinu zvolil cestu krviprelievania a deštrukcie,“ napísal na twitteri britský premiér Boris Johnson. „Spojené kráľovstvo a jeho spojenci pripravia ráznu odpoveď,“ dodal s tým, že s ukrajinským prezidentom už hovoril o ďalších krokoch.

Šéfka EK: Doženieme Kremeľ k zodpovednosti

„Ostro odsudzujeme neoprávnený útok Ruska na Ukrajinu,“ napísala šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „V týchto temných časoch sa naše myšlienky obracia k Ukrajine a nevinným ženám, mužom a deťom, ktoré čelia tomuto nevyprovokovanému útoku a boja sa o svoje životy. Doženieme Kremeľ k zodpovednosti,“ dodala.

Útok na Ukrajinu odsúdila aj Kanada. „Kanada rezolútne odsudzuje ruský útok na Ukrajinu a vyzýva Rusko, aby okamžite ukončilo všetky nepriateľské a provokatívne akcie proti Ukrajine a stiahlo svoje vojenské sily z jej územia,“ povedal kanadský premiér Justin Trudeau. Zdôraznil pritom, že Rusko ponesie za svoje akcie vážne následky.

Stoltenberg: Stojíme pri Ukrajincoch

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vo štvrtok slovne odsúdil „ľahkovážny a ničím nevyprovokovaný útok“ Ruska na Ukrajinu. Takisto upozornil, že to ohrozí veľké množstvo životov. TASR informáciu prevzala od agentúry AFP.

„Opätovne, aj napriek napriek našim opakovaným varovaniam a neúnavnému úsiliu venovať sa diplomacii, si Rusko vybralo cestu agresie voči zvrchovanej a nezávislej krajine,“ povedal Stoltenberg vo vyhlásení.

Spojenci NATO sa podľa jeho slov stretnú, aby hovorili o následkoch „agresívnych“ krokov Ruska. „V týchto hrozných časoch stojíme pri Ukrajincoch,“ povedal Stoltenberg a dodal, že NATO urobí všetko, čo je v jeho silách na ochranu a obranu všetkých spojencov.

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres v noci na štvrtok Putina žiadal, aby na Ukrajinu nezaútočil a „aby dal šancu mieru“, píše agentúra AP. Guterres tak urobil niekoľko minúť predtým, ako Putin oznámil vojenskú operáciu na Ukrajine, pripomína agentúra.

„Prezident Putin, zastavte útok svojich vojakov na Ukrajinu. Dajte šancu mieru. Zomrelo už priveľa ľudí,“ napísal Guterres na sociálnej sieti Twitter.

81 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #OSN #Ukrajina #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy