Maďarské stíhačky zalarmovali pre srbské dopravné lietadlo smerujúce do Moskvy

Dve bojové lietadlá JAS 39 Gripen maďarských vzdušných síl vzlietli v pondelok ku srbskému dopravnému lietadlu letiacemu do Moskvy. Belehradské stredisko riadenia letovej prevádzky totiž nahlásilo bombu na palube, informuje spravodajca TASR s odvolaním sa na správu maďarského rezortu obrany zverejnenú agentúrou MTI.

14.03.2022 20:52
debata (27)

Z vyhlásenia rezortu vyplýva, že stroj Airbus A-319 sa na maďarsko-slovenských hraniciach otočil späť, pričom v tom čase boli upozornené maďarské gripeny. Tie lietadlo v krátkom čase identifikovali a sprevádzali ho von z maďarského vzdušného priestoru smerom do Srbska.

Maďarské bojové stroje zostali vo vzduchu v prihraničnej oblasti až dovtedy, kým airbus so 125 cestujúcimi a päťčlennou posádkou nepristál v Belehrade.

Spravodajský server index.hu v tejto súvislosti pripomenul, že v priebehu štyroch dní išlo už o druhý bombový poplach lietadla srbskej leteckej spoločnosti letiaceho do ruského hlavného mesta.

Srbsko podľa servera čelí v posledných dňoch kritike, že zneužíva európske sankcie voči Rusku týkajúce sa zákazu letov smerujúcich do Ruska a letecká spoločnosť Air Serbia rozšírila počet letov do Moskvy. Estónsky poslanec Európskeho parlamentu Urmas Paet na sociálnej sieti vyjadril názor, že aj lietadlá Air Serbia by bolo potrebné vykázať z európskeho vzdušného priestoru, píše index.hu.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Srbsko