Ruská sopranistka Netrebková odsúdila vojnu a ohlásila návrat na pódiá

Slávna ruská sopranistka Anna Netrebková v stredu odsúdila inváziu Ruska na Ukrajinu. Zároveň oznámila, že v máji začne znovu vystupovať, teda niekoľko týždňov po tom, čo sa stiahla z koncertného života. Z pódií odišla krátko po vypuknutí vojny, pretože ju kritizovali za blízke vzťahy s Kremľom, píše tlačová agentúra AFP.

30.03.2022 20:12
ruská sopranistka Anna Netrebková Foto: ,
Ruská sopranistka Anna Netrebková na snímke z novembra 2021
debata (8)

Agentúry DPA a APA uviedli, že speváčka po ruskom útoku čelila kritike za to, že sa proti invázii jasne nevyslovila. Niekoľko usporiadateľov jej preto zrušilo koncerty.

Netrebková (50), jedna z najznámejších operných speváčok na svete, bola vnímaná ako podporovateľka Putina, za čo si vyslúžila aj hnev. V stredu však v oznámení na svojej stránke na Facebooku napísala, že chce uviesť veci na pravú mieru a že nepodporuje prezidenta Putina.

„Jednoznačne odsudzujem vojnu na Ukrajine a v myšlienkach som s obeťami tejto vojny a s ich rodinami,“ uviedla. Dodala, že „nie je členkou politickej strany a nie je ani napojená na žiadneho lídra Ruska“. Pripustila však, že „jej správanie a vyhlásenia z minulosti mohli byť nesprávne pochopené a mrzí ju to“.

Použitím slova ‚vojna‘ sa výrazne odklonila od ruskej oficiálnej línie, ktorá inváziu do susednej krajiny označuje ako „špeciálnu vojenskú operáciu“. Za porušenie tejto línie v Rusku hrozia tresty.

Na sociálnej sieti tiež tvrdila, že sa s Putinom stretla „len párkrát, prevažne vtedy, keď preberala ceny za svoje umenie alebo keď otvárala olympijské hry“.

Operná speváčka uviedla, že „nikdy neprijala finančnú podporu od ruskej vlády“ a žije v Rakúsku, „ktoré je aj jej domovom z daňového hľadiska“. „Milujem svoju vlasť, Rusko,“ napísala Netrebková s tým, že „svojím umením sa snaží len podporovať mier a jednotu“. „Po oznámenej prestávke obnovím koncom mája účinkovanie v opere a koncertné vystúpenia – najprv v Európe,“ informovala.

Netrebková bola vnímaná ako osoba blízka Putinovi a po vypuknutí vojny na Ukrajine s ňou preto newyorská Metropolitná opera a Carnegie Hall prerušili styky.

Iné ruské hviezdy jasne vyjadrili odpor proti vojne. Primabalerína Oľga Smirnovová minulý týždeň odišla z Veľkého divadla (Boľšoj teatr) v Moskve a pripojila sa k Holandskému národnému baletu. Pred odchodom totiž povedala, že je proti vojne „každou bunkou svojho tela“.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Anna Netrebko #vojna na Ukrajine