Pápež sa domorodcom z Kanady ospravedlnil za zneužívanie v cirkevných školách

Pápež František sa v piatok ospravedlnil pôvodným obyvateľom Kanady, ktorí zažili zneužívanie a týranie v internátnych školách riadených cirkvou. Zároveň oznámil, že by chcel Kanadu v júli navštíviť.

01.04.2022 15:32
Vatican Pope Canada Indigenous Foto: ,
Zástupcovia pôvodných obyvateľov Kanady hovoria s novinármi na námestí svätého Petra vo Vatikáne po ich stretnutí s pápežom Františkom, 31. marca 2022
debata

Na oficiálnej audiencii sa František stretol s delegáciami Métisov, Inuitov a ďalších skupín domorodých obyvateľov. Vo svojom príhovore sa ospravedlnil a zneužívanie kanadského domorodého obyvateľstva označil za „odsúdeniahodné“.

Pápež sa s kanadskými domorodcami stretol aj v pondelok, pričom toto stretnutie bolo súčasťou úsilia kanadskej cirkvi a vlády reagovať na výzvy pôvodných obyvateľov žiadajúcich spravodlivosť, zmierenie a odškodnenie po tom, ako sa vlani našli pozostatky viac než 200 detí pochovaných v neoznačených hroboch v areáli internátnej školy pre domorodé deti v provincii Britská Kolumbia.

Zástupcovia kanadských domorodcov a tiež kanadský premiér Justin Truedau pápeža v spojitosti s týmito nálezmi už vlani požiadali, aby sa v mene cirkvi Kanade verejne ospravedlnil a zaviazal sa k náprave krívd. Pápež v piatok vyjadril nádej, že Kanadu by mohol v júli tohto roka osobne navštíviť.

irak, pozostatky, lebka, kosti kostra, masový hrob Čítajte viac Na pozemku bývalej internátnej školy v Kanade našli pozostatky 215 detí
debata chyba
Viac na túto tému: #pápež František #Kanada #sexuálne zneužitie #domorodí obyvatelia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy