Biden: Putina by mali za vojnové zločiny na Ukrajine súdiť

Americký prezident Joe Biden označil ruského prezidenta Vladimíra Putina za vojnového zločinca a vyzval na ďalšie protiruské sankcie. Informovala o tom dnes agentúra AP. Biden reagoval na správy ukrajinských úradov, že ruskí vojaci zabili stovky civilistov v meste Buča pri Kyjeve. Rusko odmieta, že jeho vojaci v terajšej vojne na Ukrajine zabíjajú civilistov. Biden tiež vyzval, aby bol Putin kvôli vojnovým zločinom postavený pred súd.

, 04.04.2022 18:44
debata

„Videli ste, čo sa stalo v Buči. Musíme pokračovať v poskytovaní zbraní Ukrajine, aby mohli pokračovať v boji. A musíme zhromaždiť všetky podrobnosti, aby sa mohol usporiadať skutočný súd pre vojnové zločiny,“ povedal Biden novinárom. Podľa agentúry AP dodal, že Putin je vojnový zločinec. Tým ruského prezidenta Biden nazval už v marci. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov to neskôr označil za neprijateľnú a neodpustiteľnú rétoriku.

Vraždenie v meste Buča na Ukrajine

Zábery sú vhodné len pre silné povahy. Spravodajské fotografie z mesta Buča ukazujú neľudskosť vojny na Ukrajine.

Fotogaléria
Ukrajinský vojak kontroluje v sobotu 2. apríla...
Ukrajinskí vojaci kráčajú popri tankoch v meste...
+20Ukrajinský vojak sa dotýka káblom mŕtveho tela...

Dnes Biden reagoval na správy z mesta Buča o stovkách mŕtvych civilistov. Mesto na okraji Kyjeva, ktoré po niekoľkých týždňoch ruskej okupácie ovládla znova ukrajinská armáda, dnes navštívil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Aj on na mieste za sprievodu ukrajinských vojakov a zahraničných novinárov znovu obvinil Putina z vojnových zločinov. „Toto sú vojnové zločiny a svet ich uzná ako genocídu,“ povedal Zelenskyj. Biden sa ale termínu genocída vyhol, uviedla agentúra AP.

Počas vojny na Ukrajine, ktorá sa začala 24. februára ruskou inváziou, nazval Biden Putina tiež už „krvilačným diktátorom“, „hrdlorezom“ či „mäsiarom“. Koncom marca pri návšteve Varšavy tiež povedal: „Preboha, tento muž nemôže zostať ďalej pri moci.“ Neskôr Biely dom vysvetľoval, že tým Biden nevyzýval na zmenu režimu v Rusku a na odchod Putina, ale na to, že je potrebné, aby Putin stratil moc nad ukrajinským územím aj v širšom regióne.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok na sociálnej sieti Twitter uviedla, že EÚ vytvorí s Ukrajinou spoločný vyšetrovací tím, ktorého úlohou bude zhromažďovať dôkazy a vyšetrovať vojnové zločiny či zločiny proti ľudskosti zo strany Ruska pri vojenskej invázii na Ukrajine.

debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #Joe Biden #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy