Austrália, Británia a USA oznámili spoluprácu pri výrobe hypersonických zbraní

Americký prezident Joe Biden, austrálsky premiér Scott Morrison a britský premiér Boris Johnson sa v utorok spoločnom vyhlásení zaviazali k "novej trojstrannej spolupráci na hypersonických a protihypersonických bojových spôsobilostiach" a na spôsobilostiach v oblasti prostriedkov elektronickej vojny. TASR správu prevzala z agentúr AFP a Reuters.

06.04.2022 14:49
debata (22)

Tieto tri krajiny vlani v septembri oznámili vznik trojstranného bezpečnostného paktu AUKUS, pripomína Reuters.

Hypersonické strely môžu letieť až päťkrát rýchlejšie, než je rýchlosť zvuku. V porovnaní s balistickými raketami letia v relatívne nízkej výške, teda môžu potenciálne rýchlejšie zasiahnuť cieľ. Okrem vysokej rýchlosti, pohybu v atmosfére je ich výhodou aj schopnosť manévrovania, čo sťažuje ich odhalenie a zachytenie existujúcimi systémami protiraketovej obrany. Tieto strely môžu niesť konvenčné i jadrové bojové hlavice.

Armáda USA v utorok oznámila, že nedávno uskutočnila test letu hypersonickej rakety odpálenej z lietadla, ktorá dosiahla rýchlosť vyššiu ako mach 5 (viac ako 6100 kilometrov za hodinu).

Hypersonické zbrane vyvíjajú aj Rusko a Čína a Severná Kórea tvrdí, že v januári úspešne vykonala dva testy takýchto zbraní, pripomína AFP.

USA, Británia a Austrália vlani v novembri podpísali zmluvu, umožňujúcu vzájomnú výmenu citlivých „informácií o námornom jadrovom pohone“. Takisto sa zaviazali, že Austrálii poskytnú technológiu na vývoj ponoriek na jadrový pohon, píše AFP.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #USA #Austrália #hypersonické rakety