Kaczyński opäť obvinil Rusko z útoku na poľské lietadlo pri Smolensku spred 12 rokov

Zrútenie poľského vládneho lietadla pri ruskom Smolensku, pri ktorom v roku 2010 zahynulo 96 ľudí vrátane vtedajšieho prezidenta Lecha Kaczyňského, bolo dôsledkom "útoku". Vyhlásil to v nedeľu predseda poľskej vládnucej strany Jaroslaw Kaczyňski, podľa ktorého zodpovední pochádzali z Poľska a Ruska. Informovala o tom agentúra AFP.

, 11.04.2022 06:24
Poľsko, Jarosław Kaczynski Foto: ,
Jarosław Kaczynski vzdáva úctu svojmu dvojčaťu, zosnulému prezidentovi Lechovi Kaczynskému, na 12. výročie leteckého nešťastia v Rusku, pri ktorom zahynul prezident a 95 ďalších prominentných Poliakov, pri pamätníku obetí vo Varšave v Poľsku v nedeľu 10. apríla 2022.
debata (26)

Kaczyňski vystúpil na spomienkovej ceremónii pri príležitosti 12. výročia leteckého nešťastia, pri ktorom zomrel jeho brat dvojča Lech spolu s manželkou a poprednými predstaviteľmi vlá­dy.

Delegácia, zložená z vysoko postavených predstaviteľov poľskej politiky a armády, letela v apríli 2010 do Smolenska, aby si v neďalekej Katyni uctila pamiatku tisícov poľských dôstojníkov, povraždených v sovietskom zajatí. Lietadlo havarovalo v hustej hmle pri pristávaní na smolenskom letisku. Následné vyšetrovanie odhalilo chyby posádky a podľa poľského názoru aj dispečerov ruského letiska.

Kaczyňski v príhovore k davu niekoľko tisíc ľudí pred prezidentským palácom v nedeľu povedal, že má „úplnú a overenú odpoveď z viacerých zdrojov vrátane zahraničných“, pokiaľ ide o príčinu zrútenia lietadla.

Bližšie podrobnosti o týchto zdrojoch ani o tom, aké dôkazy majú, neposkytol, vyhlásil však, že tieto informácie budú zverejnené „čoskoro“.

Kaczyňski pripustil, že stále neboli identifikovaní „tí, ktorí urobili rozhodnutie, a tí, ktorí ho vykonali“. Podľa jeho slov ide o osoby „v Poľsku, ale predovšetkým v Rusku“. Opýtal sa tiež, kto „profitoval z tohto zločinu“, a spomenul politiku svojho brata nepriateľskú voči Moskve, píše AFP.

„Dnes vieme, čo sa stalo. Máme odpovede. Budú predložené verejnej mienke,“ povedal Kaczyński podľa televízie TVN 24 na zhromaždení tisícok ľudí k výročiu katastrofy pred prezidentským palácom vo Varšave. „To je tá zmena, o ktorej som chcel práve dnes, na 12. výročie katastrofy, na 12. výročie tohto zločinu, hovoriť,“ dodal.

„Mnoho z nás malo v mysli a v srdciach veľké pochybnosti. Veľmi veľa ľudí vedelo, že to nie je pravda, že celý príbeh, ktorý sme počuli oficiálne, nemá s pravdou nič spoločné. Ale je veľký rozdiel medzi mať predtuchu, dokonca byť hlboko presvedčený, a mať dôkazy, mať vyčerpávajúcu, dôslednú odpoveď na otázky, čo viedlo k tej tragédii," dodal.

V posledných troch rokoch došlo podľa Kaczyńského k „veľkej zmene“ pri objasňovaní okolností katastrofy. A táto zmena vyplýva nielen z kontextu doby, z vojny na Ukrajine a neslýchaných zločinov, ktoré potvrdzujú, že „Rusko sa nemení a ruský postkomunizmus je rovnako zločinný ako komunizmus“.

Kaczyňski v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu tiež adresoval varovanie západoeurópskym krajinám: „To, čo dnes vidíme na Ukrajine, sa môže stať kdekoľvek, nielen v Poľsku… ale aj v Paríži, no rovnako ľahko v Berlíne alebo v Ríme.“

Príčina havárie poľského vládneho špeciálu pri ruskom meste Smolensk je predmetom ostrej debaty, ktorá od roku 2010 rozdeľuje Poľsko, pripomína AFP. Konzervatívci obviňujú vtedajšiu liberálnu vládu z nedbanlivosti pri príprave cesty vládnej delegácie a kritizujú následné vyšetrovanie.

V dňoch po nešťastí niektorí členovia Kaczyňského strany Právo a spravodlivosť (PiS) pripisovali vinu vtedajšiemu ruskému premiérovi Vladimirovi Putinovi. Rusko akúkoľvek zodpovednosť kategoricky poprelo.

26 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Rusko #smolensk
Flowers