Nemeckí politici chcú trestať Schrödera, kamaráti sa s Putinom

Sociálny demokrat Schröder "patrí na sankčný zoznam osôb, ktoré (zo vzťahov s) Putinom profitujú", povedal nemecký liberálny politik Körner.

27.04.2022 14:30
Schroder, Putin Foto:
Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder na archívnej fotografii s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
debata (21)

Uvalenie sankcií voči niekdajšiemu nemeckému kancelárovi Gerhardovi Schröderovi za jeho blízke väzby na ruského prezidenta Vladimira Putina žiadajú viacerí politici z opozičnej Kresťanskodemo­kratickej únie (CDU), ako aj z koaličnej strany Zelených a zo Slobodnej demokratickej strany (FDP). Exkancelár sa totiž od šéfa Kremľa nedištancoval, ani keď sa začala ruská invázia na Ukrajinu. TASR informuje na základe správy prevzatej z agentúry DPA.

Sociálny demokrat Schröder „patrí na sankčný zoznam osôb, ktoré (zo vzťahov s) Putinom profitujú“, povedal pre stredajšie vydanie novín Handelsblatt Moritz Körner z liberálnej FDP. Dodal, že bývalý kancelár je v súčasnosti Putinovým najdôležitejším človekom v Nemecku.

Roderich Kiesewetter z konzervatívnej CDU, ktorý je odborníkom na zahraničnú politiku, takisto apeloval na prijatie sankcií voči Schröderovi. „To, že sa Schröder ešte vždy nedištancoval od Putina a Ruska, ukazuje, ako hlboko je v Putinových službách,“ povedal pre Handelsblatt.

Sankcie voči Schröderovi a ďalším bývalým európskym politikom, „ktorí sa medzičasom zapredali Vladimirovi Putinovi“, požaduje aj Reinhard Bütikofer zo strany Zelených.

V Nemecku je Schröder, ktorý bol kancelárom v rokoch 1998–2005, vnímaný kontroverzne pre svoju angažovanosť v ruských energetických spoločnostiach a tiež pre svoje proruské názory. Aj po napadnutí Ukrajiny zostal vo funkcii predsedu predstavenstva ruského štátneho ropného gigantu Rosnefť, ako aj na poste člena predstavenstva ruského štátneho energetického gigantu Gazprom.

V najnovšom rozhovore pre noviny The New York Times Schröder obhajoval šéfa Kremľa, čo sa týka obvinení, že ruské sily páchajú na Ukrajine vojnové zločiny. Povel na masové zabíjanie podľa neho zrejme vydali nižšie postavení predstavitelia, a nie samotný Putin.

Predsedníčka Sociálnodemokra­tickej strany Nemecka (SPD) Saskia Eskenová vyzvala Schrödera, aby po takmer 60 rokoch vystúpil zo strany.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Vladimir Putin #Gerhard Schröder