Albrightová zmenila smerovanie dejín, povedal Biden na pohrebe exministerky

Americký prezident Joe Biden označil v stredu bývalú americkú ministerku zahraničných vecí Madeleine Albrightovú za "prírodnú silu" a zástankyňu demokracie. Vyjadril sa tak na pohrebe tejto českej rodáčky, ktorá zomrela 23. marca vo veku 84 rokov. TASR o tom informuje na základe správ prevzatých zo staníc CNN a NBC News.

27.04.2022 21:37
biden obama Albrightová Foto: ,
Joe Biden a Barack Obama v Národnej katedrále vo Washingtone, kde sa uskutočnila posledná rozlúčka s bývalou americkou ministerkou zahraničných vecí Madeleine Korbel Albrightovou.
debata (43)

„Svojou láskavosťou a ladnosťou, ľudskosťou a intelektom zmenila smerovanie histórie,“ povedal Biden na pohrebnej ceremónii v Národnej katedrále vo Washingtone.

Albrightová podľa jeho slov prispela k posilneniu NATO a aj po odchode z funkcie ministerky zahraničných vecí si udržiavala prehľad o vývoji vo svete. „Prezidenti a lídri z celého sveta vrátane mňa sa na ňu aj potom obracali so žiadosťou o radu,“ povedal.

Albrightová bola ministerkou zahraničných vecí USA – ako prvá žena na tomto poste – v rokoch 1997 – 2001 počas druhého funkčného obdobia prezidenta Billa Clintona. Ten v stredu takisto vystúpil s prejavom a rovnako aj jeho manželka, bývalá prvá dáma a neskôr ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová. Na záver sa prítomným prihovorili tri dcéry zosnulej diplomatky Anne, Alice a Katharine.

Clinton podľa svojich slov s Albrightovou naposledy hovoril dva týždne pred jej smrťou, píše NBC News. Bývalá ministerka vtedy nechcela strácať čas diskusiou o svojom zdraví.

„Jediná vec, na ktorej skutočne záleží, je to, aký svet sa chystáme zanechať svojim vnúčatám,“ povedala Albrightová, ktorú v stredu citoval Clinton.

„Keď diktátori konali pomaly alebo veľvyslanci robili obštrukcie, Madelaine nikdy neváhala ozvať sa,“ povedala Clintonová.

Organizátori na poslednej rozlúčke vo Washingtone očakávali viac ako 1400 hostí. Boli medzi nimi bývalý prezident USA Barack Obama, súčasný minister zahraničných vecí Antony Blinken či minister obrany Lloyd Austin.

Albrightová sa narodila ako Marie Jana Korbelová 15. mája 1937 v Prahe. Vo funkcii šéfky americkej diplomacie pôsobila od 23. januára 1997 do 20. januára 2001.

43 debata chyba
Viac na túto tému: #Madeleine Albrightová