Ukrajina vyšetruje desať ruských vojakov pre vojnové zločiny v Buči

Ukrajinská generálna prokuratúra vo štvrtok oznámila, že vyšetruje desiatich ruských vojakov pre podozrenia, že sa v meste Buča blízko metropoly Kyjev dopustili vojnových zločinov. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

28.04.2022 18:16
Buča, vojna na Ukrajine Foto: ,
Bezvládne telá mužov, niektorí s rukami zviazanými za chrbtom, ležia na zemi v meste Buča na Ukrajine 3. apríla 2022.
debata

V Buči po stiahnutí ruských jednotiek našli mŕtve telá v civilnom oblečení. „Desať vojakov 64. motorizovanej pešej brigády ruských ozbrojených síl, súčasť 35. armády, je podozrivých z krutého zaobchádzania s civilistami i ďalšieho porušovania zákonov a pravidiel vojny,“ uviedla ukrajinská generálna prokuratúra.

„Podozriví budú vyhlásení za hľadaných s cieľom zadržania a privedenia pred spravodlivosť,“ dodala vo vyhlásení.

Prokuratúra ďalej spresnila, že podozriví vojaci údajne v čase ruskej okupácie mesta Buča v marci ubližovali civilistom a vyšetrujú ich tiež za „vopred premyslené vraždy“, píše AFP.

Otrasné zábery desiatok mŕtvych tiel v civilnom oblečení, ktoré ležali na uliciach Buče i ďalších miest blízko Kyjeva, pričom niektoré z nich mali ruky zviazané za chrbtom, šokovali svet. Ukrajinská prokuratúra sa domnieva, že podozriví „držali v zajatí civilistov, ktorí sa nijako nepodieľali na vojnových aktivitách a nemali zbrane“.

t 28042022 laboratorium865034 Čítajte aj HOAX: Na obrázku nie je laboratórium NATO, je z projektu stolovej hry

Z vyšetrovania prokuratúry vyplýva, že ruskí vojaci „prinútili ľudí, aby si kľakli, zaviazali im oči“ a „zviazali im ruky plastovými povrazmi“. Prokurátori sa domnievajú, že podozriví sa usilovali získať informácie o polohe ukrajinských jednotiek a na konci civilistom „spôsobili telesné zranenia“. Ľudí úplne dobili, takisto ich „udierali pažbami zbraní“, cituje z vyhlásenia AFP.

Vojaci tiež „okrádali miestne obyvateľstvo, odnášali si jeho osobné veci a vybavenie domácnosti“, dodala prokuratúra.

Ako pripomína agentúra AFP, existujú rozsiahle tvrdenia o krádežiach, ktorých sa mali dopúšťať ruskí vojaci na Ukrajine. Moskva zabíjanie civilistov na Ukrajine popiera. Začiatkom tohto mesiaca ruský prezident Vladimir Putin udelil vyznamenania 36. brigáde, o ktorej ukrajinskí predstavitelia predtým uviedli, že stojí za údajnými vojnovými zločinmi v Buči.

OSN minulý týždeň uviedla, že sa príslušníkom jej misie, ktorí navštívili Buču 9. apríla, podarilo zdokumentovať 50 prípadov protizákonného zabitia civilistov, ktorí sa podľa nej mohli stať obeťami hromadných popráv a ďalších vojnových zločinov.

debata chyba
Viac na túto tému: #genocída #Ukrajina #vojna na Ukrajine #Buča
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy