Európsky blok podľa nej v rámci šiesteho balíka protiruských sankcií tiež odpojí od medzinárodného platobného systému SWIFT najväčšiu ruskú banku Sberbank a dva ďalšie bankové domy.
Aby sankcie nadobudli platnosť, musia ich jednomyseľne schváliť členské krajiny. Podľa diplomatov sa čaká diskusia o ropnom embargu. Maďarsko a Slovensko, ktoré ich odmietajú podporiť, majú podľa únijných predstaviteľov dostať výnimku na dovoz ropy v budúcom roku.
Zdroj z prostredia Európskej únie pre agentúru Reuters uviedol, že Slovensko a Maďarsko budú môcť pokračovať v nákupe ruskej ropy až do konca roka 2023 na základe existujúcich zmlúv. Exekutíva EÚ v stredu navrhla zakázať dovoz ruskej ropy do šiestich mesiacov a do konca roka ukončiť dovoz rafinovaných ropných produktov. V snahe presvedčiť „zdráhajúce sa krajiny“, aby návrh nevetovali, Brusel navrhol dlhšie obdobie na zavedenie embarga pre Maďarsko a Slovensko, uviedol podľa Reuters nemenovaný zdroj.
Európska komisia chce tiež potrestať predstaviteľov ruskej armády zodpovedných za zverstvá proti civilistom v Buči a za útok na Mariupol. Trojica ruských štátnych televízií šíriacich kremeľskú propagandu má mať zakázané vysielať v únijných krajinách. Na sankčnom zozname sa ocitne aj pravoslávny patriarcha Kirill – blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina.
Podľa von der Leyenovej je cieľom sankcií rovnako ako v prípade tých predchádzajúcich obmedziť možnosti režimu prezidenta Vladimíra Putina pokračovať v agresii proti Ukrajine.
„Putin chcel vymazať Ukrajinu z mapy. Rozhodne neuspeje. Naopak, Ukrajina povstala v jednote. A teraz sa potápa jeho krajina, Rusko,“ vyhlásila von der Leyenová, podľa ktorej má nový sankčný balík ďalej oslabiť ruskú ekonomiku a znemožniť jej modernizáciu.