„Dal som pokyn vyhlásiť v regióne kvôli zvýšenému výskytu požiarov stav núdze. Určite pomôžeme všetkým, ktorí vinou požiaru zostali bez prístrešia. Na budúcom rokovaní krízového štábu posúdime, čo sa stalo, a rozhodneme o najnaliehavejších opatreniach,“ vyhlásil gubernátor Alexander Burkov.
Ministerstvo pre mimoriadne situácie teraz v oblasti registruje 53 požiarov. Pri tých najväčších zhorelo v Sargatskom okrese sedem stavieb, v Nazyvajevskom okrese plamene preskočili na 29 budov, vrátane 20 obytných, uviedol Kommersant. Prácu hasičov sťažuje silný vietor, ktorý prispieva k rýchlemu šíreniu ohňa. V dedine Novoalexandrovka priamo pri Omsku tak zhorelo 20 domov a 105 ľudí muselo byť evakuovaných.
Čítajte viac Posledné varovanieVládny denník Rossijskaja gazeta na svojom webe napísal, že vďaka snímkam z vesmírnych družíc ministerstvo denne registruje stovky tepelných ohnísk po celom Rusku. Za uplynulý deň ich bolo 788, z čoho 101 boli požiare, 591 vypaľovanie porastov a 23 spaľovania odpadu. Z 56 lesných požiarov na ploche 16 123 hektárov sa 23 na ploche 9 128 hektárov podarilo uhasiť.
Sezóna lesných požiarov v Rusku prepuká každoročne v suchých letných mesiacoch, v niektorých rokoch má však obzvlášť katastrofálny priebeh. Kremeľ zhoršenie situácie pripisuje klimatickým zmenám. Pred dvoma rokmi sa obeťou plameňov v najrozľahlejšej krajine sveta stalo podľa ochrancov prírody z mimovládnej organizácie Greenpeace cez 15 miliónov hektárov lesa a hrozilo, že padne rekord z roku 2012, keď v Rusku zhorelo 18,1 milióna hektárov lesa. To je plocha presahujúca trojnásobok rozlohy Slovenska.