Ženy v Afganistane musia na verejnosti opäť povinne nosiť burku

Najvyšší vodca Talibanu mulla Hajbatulláh Áchúndzáda vydal v sobotu nariadenie, ktoré ukladá ženám povinnosť nosiť na verejnosti burku zahaľujúcu celé ženské telo. Ide tak o jedno z najtvrdších opatrení zameraných na kontrolu života žien, ktoré Taliban zaviedol odvtedy, čo sa chopil v Afganistane moci.

07.05.2022 14:57
Afganistan, ženy, práva, protest, Taliban Foto: ,
Afganky na proteste za ženské práva v Kábule, september 2021
debata (2)

„(Ženy) by mali nosiť čádor, pretože ide o tradíciu a je to úctivé,“ uvádza sa v nariadení Áchúndzádu. Čádor je druh islamského odevu pre ženy, ktorý zakrýva celé telo od hlavy až po päty, ale ponecháva odhalenú jej tvár.

Najvyšší vodca Talibanu však vo svojom nariadení ďalej uvádza, že afganské ženy, ktoré nie sú príliš staré alebo mladé, si musia zahaliť na verejnosti celú tvár okrem očí tak, ako káže islamský právny systém šaría. Ženy by sa podľa nariadenia takto mali obliekať, aby „sa vyhli provokácií“ pri stretnutí s dospelými mužmi, ktorí nie sú ich blízkymi rodinnými príslušníkmi.

Nariadenie prečítal hovorca afganského ministerstva pre šírenie cnosti a prevenciu nerestí na tlačovej konferencii, kde tiež zaznelo, že ideálnym odevom na zakrytie tváre pre ženy je modrá burka. Tá sa stala symbolom predchádzajúceho režimu Talibanu z rokov 1996 – 2001. Burka je tradičný odev žien v niektorých moslimských krajinách, zahaľujúci celú postavu od hlavy až po päty a len so sieťkovým otvorom na oči.

Najvyšší vodca Talibanu v nariadení tiež ženám odporúča, aby ostali radšej doma, pokiaľ nemajú nejakú dôležitú prácu, ktorú musia vykonať mimo svojho domova.

Taliban pritom tvrdí, že hnutie sa zmenilo odvtedy, čo bolo naposledy pri moci v rokoch 1996 – 2001. V tomto čase totiž platili pre ženy prísne pravidlá – dievčatá sa napríklad nemohli vzdelávať a ženy nemohli vyjsť z domu bez sprievodu mužského príbuzného, pričom sa od nich vyžadovalo, aby si zakrývali tvár.

Napriek tomu však v posledných mesiacoch začala vláda vedená Talibanom zavádzať prísne opatrenia pre ženy, ktoré okrem iného nesmú napríklad navštevovať parky v rovnakom čase ako muži. Hnutie z tohto dôvodu čelí kritike zo strany západných krajín ale i niektorých islamských krajín a náboženských učencov pre obmedzovanie práv žien.

Núrruddín Turábí Čítajte viac Taliban obnoví v Afganistane tvrdé tresty vrátane popráv či odsekávania rúk za krádeže
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #Taliban #nosenie burky
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy