Severná Kórea priznala šesť mŕtvych po prvých prípadoch koronavírusu

Severná Kórea v piatok oznámila úmrtie šiestich ľudí v súvislosti s prudkým šírením "horúčky", pričom jedna z obetí bola pozitívne testovaná na koronavírus.

13.05.2022 09:54
kľdr severná kórea Foto: ,
debata

Stalo sa to deň po tom, čo KĽDR po viac ako dvoch rokoch pandémie COVID-19 potvrdila vôbec prvé prípady nákazy. S odvolaním sa na severokórejskú štátnu agentúru KCNA o tom informovali agentúry AP a AFP.

„Horúčka, ktorej príčinu nebolo možné určiť, sa v krajine prudko šíri od konca apríla… Šesť ľudí zomrelo (jeden z nich bol pozitívne testovaný na subvariant omikronu BA.2),“ uviedla KCNA.

V krajine je momentálne v súvislosti s horúčkou „izolovaných a liečených“ 187 800 ľudí; ďalších 162 200 sa už údajne uzdravilo. Len počas štvrtka zistili symptómy horúčky u 18 000 obyvateľov krajiny, píše agentúra AP. Dodáva, že bezprostredne nebolo jasné, koľko z týchto ľudí má covid v krajine, ktorá zrejme nemá k dispozícii dostatok testov.

Odborníci varujú, že šírenie nákazy môže mať pre Severnú Kóreu vážne následky, keďže tamojší systém zdravotnej starostlivosti je v zlom stave a väčšina z 26-miliónovej populácie je nezaočkovaná.

Severokórejský vodca Kim Čong-un priblížil, že nákaza sa koncentruje v okolí hlavného mesta Pchjongjang a neďalekých oblastiach. Zdôraznil, že je dôležité izolovať od seba všetky pracovné, výrobné i obytné jednotky. Už vo štvrtok vyzval na zavedenie prísnejších hraničných kontrol a lockdownu.

Severná Kórea v boji proti pandémii na dva roky uzatvorila svoje hranice pre takmer všetky tovary aj turistov. To ešte viac ochromilo jej ekonomiku, už aj tak zdevastovanú desiatkami rokov zlého riadenia aj medzinárodnými sankciami uvalenými na túto krajinu pre jej kontroverzný jadrový program.

Kim Čong-un Čítajte viac Severná Kórea prvýkrát oficiálne priznala, že v krajine je covid
debata chyba
Viac na túto tému: #KĽDR #Severná Kórea #koronavírus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy