O krok bližšie k euru. Chorvátski poslanci odobrili kľúčový zákon

Chorvátsky parlament podľa očakávania schválil väčšinou hlasov zákon o zavedení eura ako oficiálnej meny v krajine. Podľa chorvátskych médií v 151-člennom zbore tento právny akt podporilo 113 prítomných poslancov, 17 bolo proti a jeden sa hlasovania zdržal.

13.05.2022 17:33
debata

Euro by sa malo v Chorvátsku stať oficiálnou menou od januára budúceho roka. Už od 5. septembra sa ale počíta s uvádzaním cien ako v doterajšej mene kunách, tak v eurách. V oboch menách by potom ceny mali platiť po celý budúci rok.

Avšak cieľový dátum prechodu na euro ešte vyžaduje kladné hodnotenie zo strany Európskej komisie a zodpovedajúce rozhodnutie Rady Európskej únie.

Výmena rok zadarmo

Dnes schválený zákon okrem iného upravuje právny rámec, zmenu hotovosti, konverziu pôžičiek a vkladov a ochranu spotrebiteľov pred nezákonným zvyšovaním cien v súvislosti so zavedením eura. Cieľom tohto právneho predpisu je zabezpečiť hladký prechod na euro a efektívne fungovanie ekonomiky.

Banky, chorvátska pošta a finančná agentúra Fina budú môcť po celý rok 2023 vymieňať kuny za eurá zadarmo. Neskôr bude smenu možné vykonať po neobmedzenú dobu v chorvátskej centrálnej banke.

Litva, euro, eurozóna Čítajte viac Inflácia v eurozóne naberá na obrátkach. V decembri dosiahla obávanú hranicu

Chorvátsko bolo prijaté do európskeho mechanizmu výmenných kurzov ERM II spolu s Bulharskom v júli 2020. V tomto režime štáty musia zotrvať aspoň dva roky, kým môžu zaviesť euro.

Členmi eurozóny je v súčasnej dobe 19 krajín Európskej únie, a to Belgicko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Írsko, Taliansko, Cyprus, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Holandsko, Portugalsko, Rakúsko, Grécko, Slovensko, Slovinsko a Španielsko.

debata chyba
Viac na túto tému: #euro #eurozóna #Chorvátsko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy