USA zrušili niektoré sankcie proti Venezuele. Americký Chevron už môže rokovať o rope

Spojené štáty zrušili niektoré sankcie, ktoré uvalili na Venezuelu. Cieľom tohto zrušenia je podporiť politický dialóg medzi tamojším prezidentom Nicolásom Madurom a venezuelskou opozíciou na čele Juanom Guaidóm, povedal v utorok vysokopostavený predstaviteľ americkej vlády. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

18.05.2022 06:37
maduro Venezuela Foto: ,
Venezuelský prezident Nicolás Maduro hovorí s novinármi po jeho hlasovaní v parlamentných voľbách v Caracase 6. decembra 2020.
debata (17)

„Spojené štáty prijímajú viacero opatrení na žiadosť venezuelskej dočasnej vlády a tamojšej koalície opozičných strán Unity, ktoré rokujú venezuelským režimom,“ uviedol nemenovaný americký predstaviteľ.

Jedno z týchto nových opatrení napríklad umožňuje americkej ropnej spoločnosti Chevron rokovať s venezuelskou štátnou ropnou spoločnosťou PDVSA o podmienkach akýchkoľvek budúcich aktivít vo Venezuele, priblížil spomínaný predstaviteľ.

Venezuelská viceprezidentka Delcy Rodríguezová na Twitteri uviedla, že rozhodnutie americkej vlády povolilo rokovania medzi Venezuelou a americkými a európskymi ropnými spoločnostiam, ako aj obnovenie ich operácií vo Venezuele.

Spojené štáty prerušili diplomatické vzťahy s Venezuelou v roku 2018 po Madurovom znovuzvolení v prezidentských voľbách, ktoré mnohé západné krajiny označili za zmanipulované, pripomína AFP.

Predseda Národného zhromaždenia Juan Guaidó sa v januári 2019 vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely s cieľom zbaviť Madura moci a následne ho uznali USA, ako aj najmenej 50 ďalších krajín.

Washington uvalil na Caracas rozsiahle sankcie s cieľom zosadiť Madura – medzi nimi aj zákaz obchodovania s ropou na americkom trhu. Napriek sankciám však vo vlaňajších regionálnych voľbách, ktorých sa po prvý raz po troch rokoch zúčastnila aj venezuelská opozícia, drvivo zvíťazili kandidáti spojení s Madurom.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Venezuela
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy