Macron vyzval Erdogana, aby rešpektoval voľbu Fínska a Švédska vstúpiť do NATO

Francúzsky prezident Emmanuel Macron požiadal vo štvrtok tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby rešpektoval zvrchovanú voľbu Fínska a Švédska vstúpiť do NATO. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

26.05.2022 18:57
macron Foto: ,
Emmanuel Macron
debata (4)

Macron telefonoval s Erdoganom v rámci úsilia zabrániť tomu, aby Ankara vetovala žiadosť týchto dvoch severských krajín o vstup do Severoatlantickej aliancie.

„Prezident (Macron) upozornil na potrebu rešpektovať suverénnu voľbu týchto dvoch krajín, ktorá bola prijatá na základe demokratických procesov a reakcie na zmenu ich bezpečnostného prostredia,“ uviedla Macronova kancelária.

Macron zároveň v telefonáte vyjadril nádej, že bude rýchlo nájdené riešenie problému, ktorý vznikol, keď Ankara vyslovila námietky proti tomu, aby sa Švédsko a Fínsko stali súčasťou Aliancie.

Tieto dve severské krajiny oficiálne podali žiadosti o vstup do NATO minulý týždeň, čím prišlo k zmene ich desaťročia pretrvávajúcej politiky neutrality. Tú vyvolala zmena verejnej mienky po tom, ako Rusko napadlo Ukrajinu, uvádza AFP.

S ich vstupom do Aliancie však musia súhlasiť všetci spojenci, pričom Turecko uviedlo, že vstup Fínska a Švédska do NATO nepodporí. Erdogan totiž obviňuje Štokholm a Helsinki z toho, že poskytli útočisko členom Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Turecko považuje za teroristickú organizáciu.

Ankara v stredu varovala, že proces vstup Fínska a Švédska do NATO sa nepohne dopredu, pokiaľ sa nevezmú do úvahy bezpečnostné obavy Turecka.

Macron a Erdogan sa počas telefonátu tiež dohodli, že budú ďalej pracovať na snahách zameraných na obnovenie exportu obilia z Ukrajiny, aby sa tak predišlo nedostatku potravín, ktorý ohrozuje najmä rozvojové krajiny.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Fínsko #Švédsko #Recep Tayyip Erdogan #Emmanuel Macron
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy