Erdogan sa zaťal: Fínsko a Švédsko nemôžu do NATO, podporujú terorizmus

Rokovania medzi Tureckom a zástupcami Fínska a Švédska ohľadom členstva v Severoatlantickej aliancii neboli na očakávanej úrovni, povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ankara podľa neho nemôže súhlasiť s tým, aby do NATO vstúpili krajiny, ktoré podporujú terorizmus. Informovala o tom v nedeľu turecká televízna stanica TRT Haber.

29.05.2022 15:39
Recep Tayyip Erdogan Foto: ,
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
debata (67)

Turecko vznieslo námietky proti vstupu Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie a zdržalo tak dohodu, ktorá by umožnila historické rozšírenie v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu. Posledné Erdoganove výroky naznačujú, že jeho odpor k rozšíreniu aliancie trvá.

„Kým bude hlavou Tureckej republiky Tayyip Erdogan, rozhodne nemôžeme súhlasiť, aby do NATO vstúpili krajiny podporujúce terorizmus,“ povedal turecký prezident, ktorý sa v sobotu vrátil z Azerbajdžanu.

Dva zdroje už skôr agentúre Reuters oznámili, že stredajšie rozhovory príliš nepokročili a že nie je jasné, kedy sa uskutočnia ďalšie rokovania. Plány na rozšírenie Severoatlantickej aliancie musí schváliť všetkých 30 členov.

Turecko od Fínska a Švédska chce, aby prestali podporovať teroristické organizácie, čím Ankara myslí niektoré kurdské skupiny. Napríklad Stranu kurdských pracujúcich (PKK) či priaznivcov duchovného Fethullaha Gülena, ktorých turecké úrady považujú za strojcu neúspešného pokusu o štátny prevrat z roku 2016. Turecko od oboch škandinávskych krajinách chce tiež zrušenie obmedzení na vývoz zbraní.

Švédsko a Fínsko uviedli, že terorizmus odsudzujú a že sú pripravené s Tureckom ďalej rokovať.

Ankara si podľa Erdogana želá čo najrýchlejšie ukončenie vojny medzi Ruskom a Ukrajinou. Situácia je ale podľa neho zo dňa na deň horšia. „V pondelok budem telefonicky hovoriť tak s Ruskom, ako aj s Ukrajinou. Obe strany budeme naďalej nabádať k dialógu a diplomacii,“ povedal turecký prezident.

67 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Turecko #Fínsko #Švédsko